Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

Legtöbb európai nagyváros, köztük Budapest is egyre inkább a fenntartható közlekedés és a zöld városfejlesztés irányába halad, amelynek egyik kulcseleme a kerékpározás fejlesztése és az autózás visszaszorítása. 

Az autóval szemben a biciklivel való közlekedés nulla károsanyag-kibocsátással jár, csökkentve a szmogot és a CO₂-kibocsátást. Minél többen választják a biciklit, annál inkább csökken az autós forgalom, ami gyorsabb közlekedést és élhetőbb várost eredményez, emellett a zajszennyezést is csökkenti.

hirdetés

A rendszeres kerékpározás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, ráadásul a biciklis infrastruktúra kialakítása gyakran zöldterületek fejlesztésével jár együtt.

A biciklizés jóval költséghatékonyabb megoldás, mint az autózás. Az autó megvásárlásán túl ahhoz, hogy vezethessünk, szükség van jogosítványra. A jogosítvány ára, sőt még a jogosítvány hosszabbítás költségei is szinte évről évre folyamatosan emelkednek, nem beszélve az autók árairól. Ehhez persze hozzá jön még a parkolási költség is. Természetesen a kerékpár árak sem lefelé mozognak, mégis egy bicikli megvásárlása és karbantartási, tárolási költsége az autóéhoz képest elenyésző.

Felismerve a kerékpározásban rejlő minden szempontból gazdaságosabb és környezetbarátabb közlekedési alternatívát, Budapest egyre bővülő kerékpárút-hálózata számos lehetőséget kínál a biciklis közlekedésre és túrázásra, sőt közösségi kerékpármegosztó rendszere a MOL Bubi is elérhető, amelynek gyűjtőállomásai megtalálhatók a BKK térképein.

Ezt a trendet figyelembe véve egyes Európai Uniós országokban felmerült, hogy a kerékpárosok számára kötelezővé tegyenek egyfajta jogosítványt, így pl. Magyarországon is, vagy legalábbis vizsgához kössék a kerékpár használatát. Jelenleg hazánkban nincs szükség jogosítványra a kerékpár vezetéséhez, mivel a KRESZ (Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása) szerint a kerékpár nem gépjármű. Azonban vannak szabályok, amelyeket a bicikliseknek is be kell tartaniuk.

Biciklizéshez szükséges tudnivalók Magyarországon

Jogosítvány nem kell Magyarországon a kerékpározáshoz, de KRESZ-ismeret igen!

A bicikliseknek is ismerniük kell a közlekedési szabályokat, különösen a kerékpársávok, elsőbbségi szabályok és kötelező felszerelések tekintetében.

Hol lehet és hol nem lehet biciklizni?

Kerékpárúton vagy kerékpársávban kell haladni, ha van. Ha nincs kerékpársáv, akkor az úttesten lehet menni, de főútvonalon 12 év alatt tilos. Autópályán és autóúton tilos kerékpározni!

Kötelező felszerelések kerékpározáshoz

- Fehér első lámpa, piros hátsó lámpa

- Csengő (hangjelző berendezés)

- Prizmák (küllőprizmák, hátsó prizma)

- Fékek (elöl és hátul is működőképes kell legyen)

- Láthatósági mellény (lakott területen kívül éjszaka vagy rossz látási viszonyok között kötelező)

Büntetések és szabályszegések

Ittas vezetés biciklivel is tilos, és komoly pénzbírsággal járhat. Piros lámpán áthajtás, egyirányú utcában szabálytalan közlekedés vagy járdán való gyors haladás miatt is lehet bírságot kapni.

Sajtóközlemény

Kép forrása: Photo by Brett Sayles: pexels

TOP 5