Skip to main content

Manapság már annyi féle gumiabroncs gyártó gyárt kerekeket, hogy könnyű elveszni az óriási kínálat között. 

Hazánkban például a legnépszerűbb gyártók több ezres és tízezres kínálattal telítik a piacot. A Bridgestone, a Michelin, a GoodYear, a Continental, a Pirelli, a Hankook, a Yokohama és a Maxxis csak néhány márka azok közül, amelyek közül választanunk kell, ha téli-, nyári- vagy éppen négyévszakos gumiabroncsot szeretnénk venni.

Nemcsak a szezon számít, amikor a szetteket nézegetjük, hanem a gumi különböző tulajdonságai is. Ezek a márkanév mellett megtalálhatóak a gumiabroncsok oldalán. Sokat teljesen egyszerű „dekódolni”, másokat azért nehezebb. Könnyen értelmezzük, ha hópelyhet látunk a keréken, hiszen ez azt jelenti, hogy téligumiról van szó, de ha egy négyjegyű számot látunk, pl. „1223” azt már nem mindenki tudja, hogy ez a gumi gyártásának jelölése, amelyet DOT számnak hívnak és a gyártási hetet, illetve gyártási évet mutatja meg (az első két számjegy a hét, a második kettő a gyártási év, a minta szám tehát egy 2023-ban gyártott gumin található, ami a 12. héten gördült le a gyártósorról).

A gumi méreteinek pontos jelölése

Ha gumiabroncsot vásárolunk, nem mindegy, hogy milyen méretűt veszünk. Minden autó típusnak megvan egy ajánlott gumiabroncs mérete. Tegyük fel a használati útmutató és szervizkönyv azt írja, „185/65 R15”. Ebből általában egy profi már tudja milyen gumit keressen, de aki most barátkozik még csak az autógumi méretekkel, fogalma nincs, hogy mit keressen.

A fenti minta sorszámnál maradva, az első szám, a 185, amely az abroncs széleségét jelöli milliméterben kifejezve, a második szám, ami jelen esetben a 65, a gumi szélességét jelöli, viszont itt nem milliméterekben, hanem oldalfal-magasság arányában, százalékos értékben. Az „R” jelölés, amely manapság szinte minden gumin rajta van, a radiál szerkezetet jelöli, végül pedig a 15-ös, a felni átmérőjét mutatja col-ban (1 col az 25,4 mm). Hát igen, eléggé megkeverték ezt a hármas kódolást, hiszen egy kódban találhatunk mm jelölést, colt és százalékos aránypárt is, de ezzel muszáj lesz együtt élnünk.

Mit tehetünk, ha nem kapható a megadott gumiméret?

Bár manapság a webáruházak és a különböző autógumi szervizek igen széles választékkal rendelkeznek, mégis előfordulhat, hogy hirtelen kellene gumi és esetleg pont amire szükségünk van, az elfogyott. Ilyenkor jön jól, ha tudjuk, minden gumiabroncs méretet át lehet váltani egy alternatív gumira, amely teljesítményben és méreteiben is hasonló lesz, mint a kiszemelt példány. Ehhez persze nem kell ezt fejből tudni, nagyon sok online gumiabroncs méret kalkulátor található az interneten, amelyet igénybe vehetünk.

Ha a fenti példánál maradunk és a 185/65 R15-ös mérethez keresünk alternatív gumiméreteket, akkor az online gumiabroncs kalkulátorok a következő gumikat fogják felkínálni: 155/80 R15, 195/60 R15, 175/70 R15, 205/60 R15. De sokszor különböző felniméretű változatokat is kapunk, ilyenkor azt is vegyük figyelembe, hogy a felnit is cserélni kell, vagy eleve felnire szerelt gumit vegyünk.

Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)

A nyitókép csak illusztráció, forrás: VariousPhotography képe a Pixabay -en.

TOP 5