Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Norvégiában ma egymillióval kevesebb benzinmotoros autó közlekedik az utakon, mint húsz évvel ezelőtt, így a lakosok a világ egyik legkörnyezetbarátabb társadalmát alkotják az autóhasználat és energiafogyasztás terén. 

Mit tanulhat Európa többi része tőlük?

hirdetés

Ambiciózus célkitűzés

Norvégia klímavédelmi céljai rendkívül ambiciózusak. A tervük, hogy az országban az összes újonnan regisztrált autó károsanyag-kibocsátás nélkül működjön, elsőre túlzottnak tűnik – de nem annyira, ha figyelembe vesszük, hogy az idei októberi adatok szerint az elektromos járművek az összes új autóeladás több mint 94%-át tették ki. Ez az arány közel kétszerese Kínáénak, amely ország szintén híres környezetvédelmi elkötelezettségéről, írja az EuroWeeklyNews.

Európa többi része nehezen követi a példát

Európa többi része azonban nehézségekbe ütközik az üzemanyag-fogyasztás zöldebbé tételében, az elektromos autók eladásai továbbra is csökkennek a kontinensen. Az USA sem áll sokkal jobban, ahol a gyártók attól tartanak, hogy Trump esetleges újraválasztása visszavetné az emissziómentes járművek elterjedését. Így nem csoda, hogy mindenki Norvégiára figyel, - mely látszólag tökéletesen kivitelezte a tervet -, hogy útmutatást kapjon.

Új ösztönzők az elektromos autók használatára Norvégiában

Noha az országban nem a törvény kötelezi az embereket az elektromos autók vételére vagy birtoklására, a Bloomberg szerint számos ösztönzővel élhetnek a norvégok, ha búcsút intenek a belső égésű motoroknak. Ezek az alábbiakat tartalmazzák:

  • Adómentességek, például éves útadó és importadó mentesség
  • Ingyenes úthasználat, például útdíjfizetés alóli mentesség
  • 25%-os ÁFA-mentesség
  • Ingyenes kompjáratok
  • Hozzáférés a buszsávokhoz
  • Ingyenes parkolás bizonyos helyeken

Nyilvánvaló tehát, hogy miért szöktek az egekbe az elektromos autók eladásai. A Bloomberg hozzáteszi, hogy a régióban példátlan gyorsasággal zajlik az átállás a hagyományos üzemanyagról a zöld energiára. Jelenleg több mint 160 különböző elektromos jármű-modell közül választhatnak a vevők, szemben az egy évtizeddel ezelőtti 10 modellel. A piacvezető, nem meglepő módon, a Tesla, amely a piaci részesedés több mint 20%-át birtokolja.

Kisebb fenyegetések a 2025-ös tervre nézve

A belső égésű motorok teljes felszámolására vonatkozó nagyszabású terv azonban néhány problémával szembesül. Az ország számos vidéki területén élők vonakodnak megválni a jól bevált benzin- vagy dízelmotoros járműveiktől. A helyiek szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, valamint az elszigetelt területeken található töltőállomások nehézkes elérhetősége kulcsfontosságú tényezők. Emellett mindig van egy érzelmi kötődés is a kedvenc autókhoz.

Példamutatás

Európa többi részének mindenképpen példát kellene vennie erről a skandináv országról, miközben a világot továbbra is szennyezési válságok, erőforráshiányok és olyan társadalmi katasztrófák, mint az energiaválságok sújtják. Talán, ha mindenki olyan ambiciózus és elszánt lenne, mint Norvégia az energia megőrzése és felhasználása terén, a világ biztonságosabb hely lehetne mindenki számára.

Ugyanakkor érdemes elolvasni alább a kapcsolódó anyagok közt azt a cikket, mely másról is ír, nemcsak a villanyautók melletti elkötelezettségről, így például arról, miért nem csökken a benzin értékesítése az országban, azaz miért tartják meg benzines autóikat a norvégok. Az ok egyszerű...

Kapcsolódó anyagok:

Norvégiában rengeteg e-autót adtak el, mégsem csökken a benzin értékesítése

Elhibázott lépés lehetett a villanyautók támogatása Norvégiában?

Jelentősen csökkent az elektromos autók értékesítése Németországban

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Robson Machado from Pixabay

TOP 5