Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Egy 2017-ben felfedezett fosszilizált ősi organizmus arra késztette a tudósokat, hogy újragondolják az élet fejlődésének egyik alapvető kérdését: vajon melyik volt előbb, a tyúk vagy a tojás? 

A legújabb kutatások szerint a tojások jóval az első állatok megjelenése előtt léteztek.

hirdetés

A Chromosphaera perkinsii nevű egysejtű szervezetet Hawaiin fedezték fel, és legalább egymilliárd évvel ezelőtt jelent meg a Földön.

A Genfi Egyetem tudósai kimutatták, hogy ez az egysejtű képes volt többsejtű struktúrákat alkotni, amelyek meglepő hasonlóságot mutattak az állati embriókkal. Az eredményeket a rangos Nature folyóiratban publikálták, és arra utalnak, hogy a tojások fogalma már az első állatok megjelenése előtt létezett, írja az Independent.

A többsejtű élet korai előzménye

„Bár a Chromosphaera perkinsii egysejtű élőlény, a vizsgálatok azt mutatják, hogy a többsejtű együttműködés és differenciálódás folyamatai már jóval az állatok megjelenése előtt jelen voltak a Földön” – nyilatkozta Omaya Dudin, a tanulmány vezető szerzője.

Az élet kezdeti szakaszában a bolygón főként egysejtű organizmusok, például élesztőgombák és baktériumok éltek. Az állatok, mint többsejtű élőlények, egyetlen petesejtből fejlődtek ki bonyolult szervezetté. Az embriófejlődés ezen folyamata az állatvilágban rendkívül következetesen zajlik, ami arra utal, hogy ez a mechanizmus nagyon korán alakult ki az evolúció során.

A tudósok eddig is sejtették, hogy az egysejtűek és a többsejtűek közötti átmenet jóval az állatok megjelenése előtt bekövetkezhetett, de ennek pontos módja eddig ismeretlen volt. Az új kutatás során azonban a C. perkinsii tanulmányozásával kulcsfontosságú részletek derültek ki erről az átmenetről.

Az állati embriókra emlékeztető fejlődés

A kutatók megfigyelték, hogy amikor a C. perkinsii elérte maximális méretét, sejtosztódásba kezdett anélkül, hogy tovább növekedett volna. Az így létrejött sejtkolóniák az állati embriók korai fejlődési szakaszaira emlékeztettek.

Ezek a többsejtű telepek legalább két különböző sejttípust tartalmaztak, és élettartamuk harmadát ebben a formában töltötték el. A kutatók szerint ez a jelenség rendkívül szokatlan egy ilyen típusú organizmusnál.

„A mód, ahogyan ezek a sejtkolóniák osztódnak és háromdimenziós struktúrát alkotnak, feltűnő módon hasonlít az állati embriófejlődés első lépéseire” – magyarázták a kutatók.

Mi volt előbb: a tyúk vagy a tojás?

A felfedezés alapján a kutatók arra következtettek, hogy azok a genetikai eszközök, amelyek a tojások létrehozásához szükségesek, már több mint egymilliárd éve léteztek – jóval azelőtt, hogy a természet „feltalálta” volna a tyúkot.

Ugyanakkor azt sem lehet kizárni, hogy a többsejtű fejlődés mechanizmusai egymástól függetlenül alakultak ki a C. perkinsii és az állatok esetében. A tudósok ezért további kutatásokat terveznek, hogy pontosabban meghatározzák az egysejtűből többsejtűvé válás folyamatának részleteit.

„Lenyűgöző, hogy egy olyan faj, amelyet csak nemrég fedeztünk fel, több mint egymilliárd évvel repít vissza bennünket az időben” – mondta Marine Olivetta, a tanulmány egyik társszerzője.

Ez az áttörő felfedezés nemcsak az evolúciós folyamatok jobb megértését segíti, hanem új kérdéseket is felvet a többsejtűség és az állatok eredetével kapcsolatban. Az eddigi bizonyítékok egyértelműen arra utalnak: a tojás jóval előbb létezett, mint a tyúk.

Kapcsolódó anyagok:

Egy új kutatásból kiderült, mikor boldogok a tyúkok

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by pascal from Pixabay

TOP 5