Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

India valamivel több mint egy évtized alatt megduplázta tigrispopulációját azáltal, hogy megvédte a nagymacskákat az orvvadászattól és az élőhelyvesztéstől, biztosította számukra a megfelelő mennyiségű zsákmányt, csökkentette az ember és a vadon élő állatok közötti konfliktusokat, valamint javította a tigrisek élőhelyeihez közeli közösségek életszínvonalát – derül ki egy nemrég közzétett tanulmányból. 

A Nemzeti Tigrisvédelmi Hatóság becslései szerint a tigrisek száma 2010-ben körülbelül 1 706 volt, míg 2022-re már elérte a 3 682-t. Ezzel India ad otthont a világ tigrispopulációjának körülbelül 75%-ának. A tanulmány szerint egyes, tigrisek élőhelyeihez közeli helyi közösségek is hasznot húztak a populáció növekedéséből, mivel az ökoturizmus révén nőtt a látogatottság és a bevételeik, írja az NPR.

hirdetés

A Science folyóiratban megjelent kutatás szerint India sikere „fontos tanulságokkal szolgál a tigrisek elterjedési területein fekvő országok számára”, mivel a természetvédelmi erőfeszítések nemcsak a biológiai sokféleség, hanem a közeli közösségek számára is előnyösek lehetnek.

„Az általános vélekedés az, hogy az emberi népsűrűség akadályozza a tigrispopuláció növekedését” – mondta Yadvendradev Jhala, a bengalurui Indiai Nemzeti Tudományos Akadémia vezető kutatója és a tanulmány első szerzője. „A kutatás viszont azt mutatja, hogy nem a népsűrűség számít, hanem az emberek hozzáállása.”

A vadon élő állatok védelmezői és ökológusok üdvözölték a kutatás eredményeit, ugyanakkor úgy vélik, hogy az indiai tigrisek és más vadállatok védelme tovább javulhatna, ha az alapadatok szélesebb tudományos kör számára is hozzáférhetőek lennének. A tanulmány az indiai kormány által támogatott intézmények adatain alapult.

Arjun Gopalaswamy, a vadállatok populációbecslésére szakosodott ökológus elmondta, hogy India hivatalos tigrismonitorozási programjának becslései „kaotikusak” és „ellentmondásosak” voltak. Hozzátette, hogy a tanulmányban szereplő egyes számadatok jelentősen magasabbak, mint a korábbi becslések, amelyek ugyanazon adatkészletekre épültek. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a tanulmány eredményei helyrehoztak egy, a tudósok által 2011 óta többször kifogásolt anomáliát a tigrisek populációmérete és földrajzi elterjedése kapcsán.

A kutatás szerint a tigrisek eltűntek olyan területekről, amelyek nem voltak közel nemzeti parkokhoz, vadvédelmi rezervátumokhoz vagy más védett területekhez, illetve olyan helyekről, ahol nőtt a városiasodás, fokozódott az emberek erdőhasználata, vagy gyakoribbá váltak a fegyveres konfliktusok. „Közösségi támogatás és részvétel nélkül, valamint a helyi közösségek számára biztosított előnyök nélkül a természetvédelem nem lehetséges az országunkban” – mondta Jhala.

A tigrisek nagyjából 138 200 négyzetkilométernyi területen élnek Indiában, amely megközelítőleg megegyezik New York állam méretével. Azonban a tanulmány szerint ennek a területnek csupán 25%-a zsákmányban gazdag és védett, míg a tigrisek élőhelyének további 45%-át körülbelül 60 millió emberrel osztják meg.

Jhala szerint a szigorú vadvédelmi jogszabályok jelentik az indiai tigrisvédelem „gerincét”. „Nem az élőhely mérete a probléma, hanem annak minősége” – tette hozzá.

Ravi Chellam vadvédelmi biológus, aki nem vett részt a kutatásban, arra figyelmeztetett, hogy bár a tigrisvédelmi erőfeszítések ígéretesek, azokat ki kellene terjeszteni más fajokra is, hogy jobban fenntartható legyen az egész ökoszisztéma.

„Számos faj, köztük a nagy indiai túzok és a karakál, a kihalás szélére sodródott” – mondta Chellam. „És ezekre egyszerűen nem fordítanak kellő figyelmet.”

Kapcsolódó anyagok:

Lefoglaltak két tigrist, miután egyiküket egy mexikói város utcáin járkálva filmezték le

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Pixabay: pexels

TOP 5