Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

A legtöbben csináljuk, legyen az romantikus, családi, baráti vagy hivatalos gesztus, de az emberek közötti csókolózás eredete és annak módja még mindig komoly vita tárgya a történészek és antropológusok között. 

Most egy új elmélet látott napvilágot: evolúciós szempontból a testünk szőrzetének elvesztése állhat ennek a viselkedésformának az eredete mögött, amely több százezer év alatt alakult ki és változott az emberi létezés során.

hirdetés

Adriano R. Lameira, a Warwick Egyetem primatológusból lett evolúciós pszichológusa egy új hipotézist terjesztett elő a csókolózás eredetéről, amely visszanyúlik ősi főemlős elődeinkig és azok társas kapcsolatait megerősítő viselkedéséig. Ezen elmélet szerint a csókolózás egy több millió éves szokás, írja a NEW ATLAS.

Bár a neve kicsit fenyegetően hangzik, a „groomer’s final kiss” (a végső csók ápolás közben) elmélet arra utal, hogy az ősi főemlősök közötti érintkezés, amely az ajak és bőr érintésére hasonlított, gyakori volt. Ez a viselkedés nemcsak a paraziták eltávolítását szolgálta, hanem erősítette is a közösségi kapcsolatokat a bonyolult társadalmi dinamikával rendelkező csoportokban. Azonban, ahogy a Homo sapiens és a nagy emberszabásúak evolúciós úton elágaztak közös ősüktől, ez az ápolással kapcsolatos viselkedés egyre csökkent az emberek körében – mígnem végül csak egyetlen mozzanat, a csók maradt meg ebből a társas interakcióból.

„A csókolózás evolúcióját legjobban a nagy emberszabásúak biológiáján és viselkedésén keresztül érthetjük meg, mivel ők az emberi hominid ősök élő helyettesítői” – mondta Lameira. „A földi nem emberi főemlősök, köztük a nagy emberszabásúak körében a legelterjedtebb és legdominánsabb társas kötődési jel az ápolás.”

Egy 2015-ös tanulmány szerint a vizsgált 168 különböző kultúrából csak 46% gyakorolta a romantikus csókolózást. Azonban a tanulmány becslései szerint a világ modern kultúráinak körülbelül 90%-ában van jelen valamilyen formában a csók az emberek közötti kapcsolatokban – ezek többsége szülők és gyermekeik között, valamint rokonok, barátok és szimbolikus gesztusokként a szertartásokon vagy hivatalos találkozókon.

„Bár a csókolózás körüli társadalmi szabályok kultúránként és társadalmakon belül is változnak, minden csók „etikett” közös funkciót oszt meg: szabályozza és visszafogja a csókolózás nyilvánvalóan erős, intim jelentését” – jegyezte meg Lameira. „A csók meghatározott kapcsolatokra és meghatározott társas alkalmakra van fenntartva. Ez arra utal, hogy a csókolózásnak van egy univerzális biológiai alapja, amely átlépi a kultúrák határait, és egy evolúciós eredetre utal, amely régebbi, mint a kulturális konvenciók.”

A csókolózás mechanikája – az ajkak egy felülethez nyomása és enyhe szívás alkalmazása – nagyon hasonlít ahhoz, amit a földi főemlősök használnak, hogy eltávolítsák a parazitákat társuk bundájából és bőréről. Ez a munkaigényes ápolás gyakorlatilag feleslegessé vált, ahogy az emberek egyre kevesebb testszőrzetet és parazitaexpozíciót kaptak az evolúció során, ám kötődési mechanizmusként megmaradhatott.

A szőrzet csökkenésével egy időben az emberi vokalizáció is fejlődött, ami lehetővé tette az egyének közötti közvetlen kommunikációt, és talán kevésbé tette fontossá az összetett „csókolózási” rutint a társas kohézió fenntartásában. Az elmélet azonban még mindig heves vita tárgya a kutatók körében.

„Az általános vélekedés a különböző elméleti iskolák körében az, hogy az ápolás társadalmi funkciója teljesen megszűnt, és egy különböző viselkedésformákkal váltotta fel magát” – írta Lameira. „Soha nem vették fontolóra, és elméletileg sem lehet kizárni, hogy az ápolás egyes visszamaradt formái fennmaradtak, megőrizve (legalábbis néhány) ősi társadalmi funkciót.”

Egy 2023-as tanulmány megfigyelte, hogy a száj-a-szájhoz csókolózás már az ókori Mezopotámiában is jelen volt Kr.e. 2500 körül, ám eredete nagyrészt elméleti marad, mivel rendkívül nehéz felmérni számos ősi emberi és nem emberi viselkedést.

A tanulmány az Evolutionary Anthropology folyóiratban jelent meg.

Kapcsolódó anyagok:

Egy kutatás szerint a nők a szaguk alapján ismerik fel a szingli férfiakat

A nyitókép csak illusztráció, forrás: bdcbethebest képe a Pixabay -en.

TOP 5