A gyémántok világa különösen izgalmas, hiszen ezek az apró csodák nemcsak szépségükkel, hanem értékükkel is lenyűgöznek minket. De vajon mi alapján határozható meg egy gyémánt értéke? Az úgynevezett „4C” rendszer segít eligazodni a drágakövek mutatói között. A színből, tisztaságból, csiszolásból és karátsúlyból álló négyes alapvetően határozza meg a kövek piaci értékét.
A szín fontossága
A gyémántok színét, furcsán hangozhat, de a lehető legszíntelenebb állapotuk szerint értékelik. Az amerikai GIA (Gemological Institute of America) skáláján a D-től Z-ig terjedő kategóriák közül a D minősül a legértékesebbnek, hiszen ez teljesen színtelen kőre utal.
A skála végén álló Z osztályba azok a gyémántok tartoznak, amelyek erőteljes sárgás vagy barnás árnyalatot mutatnak. Ha szép, de nem túl drága gyémánt gyűrűt keresünk, a H vagy G kategória megfelelő választás lehet, mivel ezek alig észrevehetően színesek, viszont ár-érték arányban kedvezőek. Te milyen színű ékszerre vágysz?
Hibák nélkül értékesebb a kő
A gyémántokon előforduló külső hibák – azaz tisztasági fokuk – szintén kulcsfontosságú tényezők. Egy hibátlan (FL) gyémánt ritka és különösen értékes, de gyakran a VS (nagyon kis zárványok) vagy SI (kis zárványok) kategória is elegendő, mivel ezek szabad szemmel hibátlannak tűnnek. Érdemes viszont elkerülni az I kategóriát, ahol a hibák már szabad szemmel is észlelhetők.
A méret számít – vagy mégsem?
A gyémánt karátsúlya az egyik legismertebb tényező, amely befolyásolja az árát. Egy karát 0,2 grammnak felel meg, és minél nagyobb a kő, annál drágább – nemcsak a méret, hanem a ritkaság miatt is. Érdekesség, hogy egy apró méretkülönbség, például egy 1,9 és egy 2 karátos gyémánt között árban jelentős eltérés látható, míg vizuálisan szinte észrevehetetlen.
A ragyogás mesterműve
Talán a csiszolás a legfontosabb szempont mind közül, hiszen ez határozza meg a gyémánt ragyogását. Egy jól csiszolt gyémánt kiválóan visszaveri a fényt, ezzel csodálatos csillogást kölcsönözve az ékszernek. A legismertebb forma a kerek briliáns, de más stílusok, például az ovális vagy a princess (négyzetes csiszolás) is népszerűek.
Okos döntés a vásárlásnál
Bár a 4C rendszer tudományos alapokon nyugszik, érdemes azt is figyelembe venni, hogy az ékszer viselőjének stílusához és igényeihez igazodjon a választott termék. Egy kisebb, de ragyogó kő például sokszor nagyobb benyomást kelt, mint egy nagyobb, gyengébb minőségű gyémánt. Ha pedig a költséghatékonyság a cél, a színben és tisztaságban közepes kategóriát érdemes választani, hiszen ezek sok esetben alig különböznek a csúcskategóriás kövektől.
A 4C tehát nemcsak egy osztályozási rendszer, hanem egy kulcs a gyémántok világának megértéséhez és a legjobb döntés meghozatalához.
Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)