Skip to main content

Mint ismeretes, az energiatanúsítvány egy olyan dokumentum, mely egy épület vagy ingatlan energiahatékonyságát mutatja be. Lényegében azt jelzi, az adott ingatlan mennyi energiát fogyaszt, és ez alapján osztályozza azokat különböző kategóriákba. 

Az energiatanúsítvány fontos eszköz lehet mind a vevők, mind a bérlők számára, hiszen általa könnyebben eldönthetik, mennyire költséges az adott ingatlan fenntartása.

Ingatlanügyletek

Az energiatanúsítvány segíthet az ingatlanvásárlóknak előre felmérni, mekkora rezsiköltségekre számíthatnak. Egy alacsony energiahatékonyságú ingatlan fenntartása drágább lehet, míg egy magas energiaosztályú lakásban élők kisebb rezsiszámlákkal szembesülhetnek. Ezzel nemcsak pénzt spórolhatnak, de hozzájárulhatnak a környezetvédelemhez is, mivel az energiahatékony épületek kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki.

Az energiatanúsítvány bérlők számára is előnyös információkat nyújthat. Amikor valaki bérlakást keres, fontos szempont lehet számára, hogy a lakás fenntartása gazdaságos-e. Az energiatanúsítvány segítségével a bérlők megtudhatják, milyen mértékű költségekre számíthatnak egy-egy adott ingatlan esetében, így könnyebben tervezhetnek a jövőre nézve.

Az energiatanúsítvány elengedhetetlen bizonyos pénzügyi tranzakciók során is, például hiteligényléskor vagy állami támogatások igénylése esetén. A bankok gyakran kérik a tanúsítványt, hiszen ez alapján is mérlegelik a hitelkérelmet, mivel egy rossz energiahatékonyságú ingatlan nagyobb fenntartási költségekkel járhat, ami növelheti az adós anyagi terheit, és így befolyásolhatja a hitelképességét. Állami támogatások esetében pedig sokszor előírás, hogy az ingatlan energiahatékonysági szintje meghatározott szintet érjen el, például amikor lakásfelújítási támogatásról van szó.

A tanúsítvány kiállítása

A tanúsítvány kiállítása egy helyszíni felméréssel kezdődik, amely során a szakember megvizsgálja az ingatlan szerkezetét, hőszigetelését, nyílászáróit, valamint fűtési és hűtési rendszerét. A helyszíni szemle során felmérik az ingatlanban található berendezéseket, azok energiahatékonyságát, valamint azt is, hogy mennyire jók a nyílászárók az ingatlanban. Ezt követően az összegyűjtött adatokat egy számítógépes programba táplálják, amely kiszámolja az épület energiaosztályát.

Az energiatanúsítvány kiállítására csak akkreditált, egyben független szakemberek jogosultak, olyanok, akik rendelkeznek a megfelelő szakképesítéssel és engedéllyel.

Az energiatanúsítvány érvényességi ideje öt év, kivéve, ha az ingatlanon időközben jelentős energiahatékonysági fejlesztést hajtottak végre. Ilyen esetekben új tanúsítványt kell készíttetni, hiszen az energetikai mutatók jelentősen javulhatnak egy felújítás vagy korszerűsítés után.

Sok esetben ingatlanügyletekben jártas ügyvédek ajánlják a szakembereket az érdeklődőknek, azonban a tanúsítvány kiállítói elérhetők a neten is. A weboldalakon sok hasznos információ olvasható, így az ügyfél számos kérdésére választ kaphat. Ha azonban további kérdései vannak, felteheti az erre célra kialakított felületen, vagy írhat mailt, az Energiakata oldalán azonban telefonszám is adott, így az érdeklődő azonnal választ kaphat a további kérdéseire is, ha hívja a tanúsítót.

A tanúsítvány egyre fontosabbá válik a hétköznapokban, hiszen az energiaárak növekedése miatt az emberek egyre inkább figyelembe veszik az ingatlanok energiaigényét. Az energiahatékony ingatlanok az ingatlanpiacon is előnyt élveznek, mivel a vásárlók hajlandóak többet fizetni egy olyan lakásért, amelynek alacsonyabbak a fenntartási költségei. Ezért a tanúsítvány birtoklása nemcsak kötelezettség, hanem értéknövelő tényező is lehet.

Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)

A nyitókép csak illusztráció, forrás: u_e5kyjrfx38 képe a Pixabay -en.

TOP 5