Skip to main content

Amikor klímaberendezés telepítése mellett döntünk, a megfelelő modellt objektív szempontok alapján ki lehet választani. Ismerjük az ingatlan adottságait, ahhoz pedig nem nehéz meghatározni a szükséges teljesítményt, az adott márka pedig már önmagában is garancia lehet a minőségre. 

Az viszont komoly rizikót hordoz magában, hogy a hőszivattyú jó kezekbe kerül-e, azaz tényleg érti-e a dolgát a szakember, aki a telepítést végzi. Ebben a cikkben azt próbáljuk meghatározni, hogy miként lehet megbizonyosodni az általunk választott szakember hozzáértéséről.

F-gáz vizsga

A klímaszerelő szakértelmének megállapítását szerencsére nem nekünk kell elsősorban elvégeznünk, hiszen léteznek erre a célra hivatalos fórumok is. Tehát nyugodtan rákérdezhetünk az adott vállalkozónál, hogy rendelkezik-e érvényes F-gáz vizsgával, hiszen csak így jogosult kiállítani a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság által előírt Telepítési nyilatkozatot, amire mindenképpen szükség lesz.

Mit fognak csinálni?

Érdemes előre tisztázni a telepítés pontos ütemtervét. A profi klímaszerelők jellemzően párban dolgoznak, a magányos szakik ezért már alapból gyanúsak lehetnek. A berendezés telepítése időigényes folyamat, egy egyszerű monosplit rendszer is átlagosan egy fél napot igényel, meg lehet kérdezni, hogy mire számíthat ezzel kapcsolatban.

Az is intő jel, ha a szakember nem érdeklődik a telepítés körülményeivel kapcsolatban, hiszen ezen sok minden múlhat. Ha látatlanba pár órás munkavégzést ígér, a vészcsengő nyugodtan megszólalhat. Nyugodtan rákérdezhetünk konkrétan arra is, hogy az illető ismeri-e a szerelendő modellt, milyen tapasztalatokat szerzett vele korábban, a válaszokból sok mindent leszűrhetünk a felkészültségét illetően.

Ha a szakember szűkszavú is lenne, minden körülményt előre tisztázni kell: hol lesz a kültéri egység, hogyan lehet hozzáférni, kell-e alpintechnika vagy elérhető a helyszín létráról, miként kerül az egység biztonságban a helyére. Azt is megkérdezhetjük, hogy az illető milyen gépeket, berendezéseket használ, van-e például elszívós fúrógépe, ipari porszívója, hiszen ezen is múlik, mennyi kosszal jár a munkavégzés, mit kell előre elpakolni, letakarni.

A szerelés után

Egy profi szerelő olyan állapotban hagyja ott a helyszínt, ahogy felvonuláskor találta, magyarán a szerelésnek takarítással van vége.

A szerelés nem minden, hiszen szükség van a megfelelő dokumentáció kiállítására is. Ha például regisztrációhoz kötött kiegészítő garanciát vásárolt a klímához, az csak a telepítést igazoló munkalappal érvényesíthető. Tehát mindenképpen jó előre tisztázni kell, hogy a szakember milyen dokumentáció kiállítását vállalja, és a csomagnak része-e a garancia feltételéül szabott munkalap. 

A klíma telepítése után szükség van hatósági bejelentésre is, az igazán profi szakemberek ennek ügyintézését is magukra vállalják, erre is érdemes rákérdezni már az elején.

Szponzorált tartalom - Hirdetés (x)

TOP 5