Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Az elmúlt évtizedekben egyre több figyelem irányul azokra az életmódbeli tényezőkre, amelyek hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezetnek.  

Az egyik legaggasztóbb ezek közül a mozgásszegény életmód következményeként kialakuló gerincproblémák terjedése. A statisztikák szerint a gerincsérvesek száma évről évre nő, a betegek életkora pedig egyre fiatalabb. Mindez arra utal, hogy az emberi gerinc állapota veszélybe került, és ha nem változtatunk, ez a tendencia még tovább romolhat.

Nulla prevenció és a kezelések halogatása

A gerincpanaszok kialakulása cseppnyi odafigyeléssel megelőzhető lenne, ám kevesen figyelnek oda mozgásszervi egészségünkre. Ráadásul a legtöbb páciens csak akkor kér segítséget, amikor már elviselhetetlenné válik a fájdalom. Pedig a győri MozgásKlinika szakemberei szerint időben elkezdett mozgásterápiával és célzott kezelésekkel megelőzhető lenne a súlyosabb állapot kialakulása.

A gerincsérv terjedésének okai

A gerincsérv kialakulásának hátterében több tényező áll, ám a legmeghatározóbb az ülő életmód. A modern társadalmakban egyre többen dolgoznak számítógép előtt napi nyolc-tíz órát, gyakran rossz testtartással. Ehhez társul az ülve töltött szabadidő, például az autóvezetés vagy a televíziózás, ami tovább növeli a statikus terhelést. A mozgáshiányos életforma mellett az elhízás is fontos rizikófaktor, hiszen a plusz kilók folyamatosan túlterhelik a gerincoszlopot. Emellett a stressz és az alvásminőség romlása is hozzájárulhat az izmok és ízületek feszültségéhez, amely hosszú távon a porckorongok túlzott kopásához vezet.

A megelőzés még mindig nem elég vonzó

Hiába tudjuk, mennyire fontos a prevenció, a mozgásterápia és a rendszeres testmozgás még mindig nem vált természetes részévé a hétköznapoknak. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy a hátfájás a kor velejárója, és legfeljebb gyógyszerrel enyhíthető. Mások addig halogatják a kivizsgálást, amíg már nem elég egy gyógytorna, hanem műtétre van szükség. A célzott mozgásterápiák, mint például a fizikoterápia, a gyógytorna vagy a manuálterápia, bizonyítottan segítik a gerinc stabilitásának helyreállítását, az izmok erősítését és a fájdalmak csillapítását, mégis sokan csak végső elkeseredésükben keresik fel a megfelelő szakembereket, amikor már nagy a baj.

Egyre fiatalabbak érintettek

A legriasztóbb tendencia, hogy a porckorongsérv nemcsak az idősebb generációt érinti, hanem egyre több fiatalnál is diagnosztizálják. A középiskolások és egyetemisták között is gyakorivá vált a hát- és derékfájdalom. A digitális eszközök túlzott használata, az iskolai terhek és a kevés testmozgás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a fiatal gerinc már korán túlterhelődik. Ez nemcsak a jelenben okoz panaszokat, hanem hosszú távon is veszélyezteti az életminőséget.

A gerincünk állapota szoros összefüggésben áll az életminőségünkkel. Ha nem figyelünk rá tudatosan, könnyen krónikus problémákkal kell szembenéznünk. A megelőzés, az egészséges életmód, a rendszeres mozgás és a megfelelő kezelések nem luxust, hanem alapvető szükségletet jelentenek a gerincproblémákkal élők számára. Ideje komolyan venni a gerincünk jövőjét!

Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)

A nyitókép forrása: Image by Heike Frohnhoff from Pixabay

TOP 5