Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pexels)

A Kanada középső és nyugati tartományait sújtó erdőtüzek egyre nagyobb méreteket öltenek, miközben a füstjük már nemcsak az Egyesült Államokba, hanem Európába is eljutott. 

A június elején is tovább terjedő tüzek miatt eddig több mint 26 ezer embert kellett evakuálni, és több olajkitermelő helyszín is kénytelen volt leállni a kritikus helyzet miatt, írja a France24.

hirdetés

Bár Kanada minden nyáron szembesül az erdőtüzekkel, a 2024–2025-ös szezon koraisága és hevessége fölöttébb aggasztó. Eddig már több mint 2 millió hektár vált a lángok martalékává – ez nagyjából Szlovénia területének felel meg. Ráadásul a hatóságok szerint a tüzek felét nem sikerült ellenőrzés alá vonni, így jelenleg több mint 200 aktív tűzfészket tartanak nyilván. Az éghajlatváltozás következtében Kanada egyre gyakrabban szenved el szélsőséges időjárási jelenségeket, amit elmélyít az is, hogy az ország még nem heverte ki a 2023-as „apokaliptikus nyarat”, amikor 15 millió hektár égett le.

A legsúlyosabban érintett tartományok, például Saskatchewan és Manitoba, hivatalosan is szükségállapotot hirdettek, míg az Alberta tartománybeli olajipari létesítmények működését felfüggesztették. Egyes, nehezen megközelíthető területeken a hadsereg is bekapcsolódott a mentésbe, mivel egyes őslakos közösségek lakhelyei gyakorlatilag eltűntek a térképről.

A kanadai környezetvédelmi hatóság figyelmeztetése szerint a füst nemcsak látási problémákat okoz, hanem súlyosan rontja a levegő minőségét is. Ezért milliókat szólítottak fel arra, hogy kerüljék a szabadtéri tartózkodást. Az Egyesült Államok több északi államában – így Michiganben, Wisconsinban, Minnesotában és Nebraskában – szintén levegőminőségi riasztásokat adtak ki, mivel a szél több ezer kilométeren keresztül hordja a korommal, hamuval és porral teli füstöt.

A füst elérte Európát is

Az európai Copernicus Légkörmegfigyelő Szolgálat szerint a füstfelhők már Európába is elértek, és a következő napokban is észlelhetők lesznek. Mivel azonban ezek a részecskék jellemzően magas légköri rétegekben keringenek, az egészségre nem jelentenek közvetlen veszélyt – bár gyakran narancssárga naplementéket idéznek elő.

A Copernicus adatai alapján a kanadai középső régiók az elmúlt hetekben szokatlanul magas üvegházhatású gázkibocsátást produkáltak. Az előrejelzések szerint a tüzek szezonja az átlagosnál is súlyosabb lesz júniusban és júliusban, míg augusztusban már extrém szintet is elérhet, főként a tartós szárazság miatt. A tüzek túlnyomó többségét emberi tevékenység indítja el – leggyakrabban véletlenül, a kiszáradt környezet miatt azonban ezek gyorsan kontrollálhatatlanná válnak.

Hossein Bonakdari, az Ottawai Egyetem professzora szerint a korán elolvadt hótakaró miatt a talaj és a növényzet már kora tavasszal kiszáradt, így ideális feltételek alakultak ki az extrém tűzterjedéshez – még azelőtt, hogy az első láng fellobbant volna.

Kanada tehát nemcsak a jelenlegi tüzekkel küzd, hanem egy hosszabb távú, klímaváltozással összefüggő válsággal is. A tűzvész füstje ugyan távoli országokat is elér, de az üzenete globálisan is égető: ha nem történik érdemi változás, ezek a képek hamarosan nemcsak Kanadából, hanem máshonnan is ismerősek lesznek.

Kapcsolódó anyagok:

Világhírű színészek házai is leégtek a Los-Angelesi tűzvészben

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by IslandHopper X: pexels

TOP 5