
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Egy NASA és NOAA által vezetett tanulmány kimutatta, hogy Kalifornia bizonyos területei süllyednek, ami azt jelenti, hogy Los Angeles és San Francisco egyes részein a becsült tengerszint-emelkedés kétszeresére nőtt.
A kutatók szerint Kalifornia partvidékének Los Angeles és San Francisco körüli részei süllyednek, ami azt eredményezheti, hogy a tengerszint több mint kétszer olyan gyorsan emelkedik, mint korábban feltételezték ezeken a területeken, írja a Live Science.
A NASA és a Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) tudósai erre a következtetésre jutottak, miután műholdas radaradatok segítségével vizsgálták a kaliforniai partvonal talajszintjének változását.
A legnagyobb süllyedési gócpontok
A San Francisco-öböl térségében található San Rafael és Foster City a legnagyobb süllyedési gócpontok közé tartozik, ahol a talaj évente több mint 10 millimétert (0,4 hüvelyket) süllyed. Ez azt jelenti, hogy a helyi tengerszint a következő 25 évben több mint 45 centiméterrel (17 hüvelykkel) emelkedhet, amely több mint kétszerese az előző regionális becslésnek (19 cm, vagyis 7,4 hüvelyk). Mindkét terület részben feltöltött földre épült, ami hozzájárulhat a süllyedési folyamatokhoz.
Los Angeles közelében hasonlóan süllyednek rekultivált területek, például Newport Beach, ahol a talaj süllyedése akár 15 centiméterrel (6 hüvelykkel) is növelheti a 2050-re előrejelzett 17 centiméteres (6,7 hüvelykes) tengerszint-emelkedést – derül ki a Science Advances folyóiratban január 29-én közzétett kutatásból.
„A világ számos részén, például a San Francisco alatti feltöltött területeken, a talaj gyorsabban süllyed, mint ahogy a tenger szintje emelkedik” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Marin Govorcin, a NASA Sugárhajtású Laboratóriumának (JPL) távoli érzékeléssel foglalkozó tudósa.
Mi okozza a talajsüllyedést?
A kutatás szerint a föld süllyedését és emelkedését – amelyet a tudósok „függőleges talajmozgásnak” neveznek – természeti folyamatok (például a tektonikus lemezek mozgása) és emberi tevékenységek (például a talajvíz-kitermelés) befolyásolják.
A tengerszint globális emelkedése az éghajlatváltozás hatására következik be. A Föld melegedése felolvasztja a gleccsereket és a jégtáblákat, valamint kiterjeszti az óceánok víztérfogatát, ami a partvonalakat egyre beljebb tolja. Ez a folyamat világszerte veszélyezteti a part menti városokat és közösségeket.
A függőleges talajmozgás szerepe
A tanulmány szerzői azt akarták megérteni, hogy a függőleges talajmozgás milyen szerepet játszik ebben a folyamatban. Ehhez az Európai Űrügynökség (ESA) Sentinel-1 műholdjainak radaradatait, valamint a Globális Navigációs Műholdrendszer (GNSS) által gyűjtött földmozgási adatokat elemezték.
A legsúlyosabb süllyedést Közép-Kaliforniában tapasztalták, ahol az intenzív talajvíz-kitermelés miatt a Közép-völgy egyes részei évente akár 20 centimétert (8 hüvelyket) is süllyedhetnek.
Nem minden terület süllyed:
- Santa Barbara például emelkedik, mivel ott a talajvízkészletek 2018 óta folyamatosan újratöltődnek. A város elsősorban felszíni vízkészleteit használja a csapadékos években, lehetővé téve a talajvíz lassú helyreállítását.
- Los Angeles közelében, Long Beach egyes részei is emelkednek, mivel az olajkitermelési folyamat részeként folyadékokat fecskendeznek a földkéregbe, ami ellensúlyozza a süllyedést.
A függőleges talajmozgás nehéz előrejelezni, de a kutatás rávilágított arra, hogy ez fontos tényező a tengerszint-emelkedés becslésekor, és figyelembe kell venni a part menti területek jövőbeli kockázatainak előrejelzésekor.
Kapcsolódó anyagok:
Dél-Florida több tucat luxusfelhőkarcolója süllyed
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Zahid Lilani from Pixabay