Skip to main content

A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)

Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a klímaváltozás minden országot egyformán sújt. 

Ennek tanúi lehettünk tavaly: Los Angeles közelében rekordhavazás, Európa-szerte hőhullámok, valamint homokvihar volt Pekingben.

hirdetés

Azonban a magasabb jövedelmű országoknak több erőforrásuk van a klímaváltozás elkerülhetetlen hatásainak a kezelésére, míg az alacsony jövedelmű országoknak nincs, vagy csak alig. Szinte minden olyan országban, ahol a Concern (egy olyan dublini székhelyű szervezet, amely a világ legkiszolgáltatottabb országainak támogatásán dolgozik, különös tekintettel a klímaválság által sújtott területeken) jelen van, a klímaváltozás valós fenyegetést jelent, és a hatásai már most aránytalan szenvedést okoznak a legkiszolgáltatottabb országokban. A Notre Dame-i Globális Alkalmazkodási Kezdeményezés (GAIN - a Notre Dame Egyetem által indított kutatási program, amely a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra és annak hatásaira összpontosít) ezt figyelembe veszi, és nemcsak a szélsőséges időjárási események jelentőségét és gyakoriságát vizsgálja, hanem azt is, hogy egy ország mennyire van felkészülve a jelenlegi és jövőbeli klímaválságok kezelésére,.
A Concern a következő 10 ország közül 7-ben dolgozik, amelyek a leginkább érintettek a klímaváltozás által.

10. Mali

Mali területének kétharmadát sivatag borítja. A jelentések szerint a régió egyre forróbbá válik: az éves középhőmérséklet 1960 óta 0,7 °C-kal emelkedett, ami több aszályt és kiszámíthatatlanabb csapadékmintázatot eredményezett. A Világbank becslései szerint az El Niño-jelenséghez köthető események növelhetik az aszályok gyakoriságát és hatását az elkövetkező évtizedekben. Ez növekvő terméskiesésekhez, a biodiverzitás csökkenéséhez, fokozott vízhiányhoz és klímamigrációhoz vezethet. A 2012 óta tartó fegyveres konfliktus tovább csökkentette az ország képességét, hogy kezelje a jelenlegi klímaválságokat és megelőzze a jövőbeli katasztrófákat.

9. Libéria

Libériát talán nem az első országként említenénk a klímaválsággal kapcsolatban; esőerdőkkel borított tája nem emlékeztet sok sivatagos országra, amelyek gyakran a klímaváltozással kapcsolatban kerülnek a hírekbe. Azonban az ország a GAIN Index (egy globális alkalmazkodási index, amely összehasonlítja a világ országainak sebezhetőségét és alkalmazkodási képességét a klímaváltozással kapcsolatban) szerint a kilencedik helyén áll különféle okok miatt, beleértve a magas szegénységi szintet, a klímaérzékeny gazdasági szektorokra való túlságos támaszkodást (mint a mezőgazdaság, halászat, bányászat és erdőgazdálkodás), valamint az infrastruktúra hiányát a növekvő természeti katasztrófák és vészhelyzetek kezelésére.

8. Szomália

Az elmúlt évtizedek konfliktusai, politikai instabilitása és romló infrastruktúrája miatt Szomália alig képes megbirkózni az egyre gyakoribb és súlyosabb klímaeseményekkel. Az utóbbi években ez a térséget sújtó aszályban nyilvánult meg, amely humanitárius segítségre szoruló milliókat és éhínséget hagyott maga után.

7. Afganisztán

1950 és 2010 között Afganisztán hőmérséklete 1,8 °C-kal emelkedett. Az országban az esőzések 40%-kal csökkentek, így az Élelmezési Világprogram az aszályt élelmiszerbiztonsági fenyegetésnek nevezi.

6. Szudán

Már 2016-ban is figyelmeztettek arra, hogy a növekvő hőmérsékletek miatt Szudán lakhatatlanná válhat. Az ország jelentős sivatagosodáson és erdőirtáson ment keresztül, és egyre inkább nemzetközi forrásoktól függ vízellátása.

5. Bissau-Guinea

Az Atlanti-óceánhoz közeli kis ország 350 kilométeres partvonallal rendelkezik. Az áradások rendszeres veszélyt jelentenek, különösen az esős évszakban. Az óceán által okozott szikesedés csökkentette az ország egyik alapvető élelmiszerének, a rizsnek a termelését.

4. Kongói Demokratikus Köztársaság

A gyarmatosítás következményei tovább növelték a DRC kiszolgáltatottságát a klímaválsággal szemben. Az ország az elmúlt években egyre több árvizet és aszályt tapasztalt.

3. Eritrea

A klímaválság által érintett kis afrikai országban a hőmérséklet 1960 óta 1,7 °C-kal emelkedett, ami aszályokhoz, tengerszint-emelkedéshez és az élelmiszertermelés csökkenéséhez vezetett.

2. Közép-afrikai Köztársaság

Az elmúlt évtized konfliktusai az ország ökoszisztémáját is súlyosan érintették. Az ország déli részén trópusi árvizek pusztítottak, míg az északi és nyugati régiók az erőforrások hiányával és instabilitással küzdenek.

1. Csád

A GAIN index szerint Csád a legkevésbé felkészült ország a klímaváltozás hatásainak a kezelésére. Az elmúlt 50 évben a tó 90%-a eltűnt, és a klímaválság az ország mezőgazdasági szektorát különösen sérülékennyé tette.

A klímaválság: a Concern válasza

A Concern természetalapú megoldásokkal igyekszik kezelni a klímaválságot, amelyek védik, fenntartható módon kezelik és helyreállítják az ökoszisztémákat.

Támogatják az éghajlatbarát mezőgazdasági technikákat, és vezető szerepet töltenek be a katasztrófakockázat-csökkentés terén, amely megvédi a legkiszolgáltatottabb közösségeket a szélsőséges időjárási események hatásaitól.

Kapcsolódó anyagok:

Hirtelen 28 milliárd dollárra nőtt egy afrikai üzletember vagyona

A nyitókép csak illusztráció, forrás: Charles Nambasi képe a Pixabay -en.

TOP 5