A megújuló energiaforrások hasznosítása sok szempontból előnyösebb, mint a fosszilis energiatermelés, ugyanakkor ezek sem mentesek a káros mellékhatásoktól.
A szélerőművek lapátkerekei például sok madarat sújtanak halálra, az állatok rendszerint nekik repülnek, vagy a forgó lapátok ütik agyon őket.
Ez az ártalom különösen a tengerek part menti térségeibe telepített turbinák esetében számottevő.
A trondheimi Norvég Természettudományi Kutatóközpont munkatársai megállapították, hogy kevesebb mint a felére lehet leszorítani a szélturbinák okozta halálozást, ha sötétre festik a lapátokat.
Norvégiában főként a ragadozómadarak vannak veszélyben.
A tanulmány egyik szerzője a BBC-nek elmondta, hogy évente 6-9 rétisast ölnek meg a turbinák. Ezek az esetek ellenségeskedést ébresztenek a madárvédők és a szélerőművek üzemeltetői között.
Különösen a Norvégia nyugati partjai mentén telepített Smola szélfarm turbinái veszélyesek a madarakra nézve. Itt 68 turbina üzemel 18 négyzetkilométeres területen.
A kutatók számos beavatkozást tesztelnek, ezek egyike az, hogy a rotorok egyikét feketére festik.
A forgó fekete lapát növeli a turbina láthatóságát a madarak számára. Amikor egymással szomszédos turbinák egyikének egyik lapátját feketére festették, az 70 százalékkal kevesebb madár pusztult el miatta.
Az állatvédő szervezetek munkatársai ugyan üdvözlik, hogy a szélerőművek üzemeltetői igyekeznek minél biztonságosabbakká tenni az építményeiket a madarak számára, de ők alapvetően inkább azt szeretnék, hogy
a védett madarak lakta területeken egyáltalán ne telepítsenek turbinákat.
(BBC)