A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Szimulációk megerősítették, hogy a birminghami turbina akár hétszer hatékonyabb is lehet, mint a jelenleg használt eszközök a városban.
Az EvoPhase mesterséges intelligencia tervezési szakértői és a precíziós fémgyártással foglalkozó KwikFab bemutatták a világ első olyan városi szélturbináját, amelyet mesterséges intelligencia tervezett, és amelyet a hatékonyabb működés céljából az adott földrajzi terület egyedi szélviszonyaihoz igazítottak. (A csapat a találmányt Birminghami Lapát névre keresztelte.)
Az EvoPhase és a KwikFab együttműködése megoldást kínál a zöldenergia-szektor egyik legnagyobb kihívására: hogyan lehet kisméretű, megfizethető és zöld szélenergia-generátorokat előállítani, és az adott város környezetéhez, ezen belül a település szélviszonyaihoz igazítani az üzemeltetni, adta hírül a University of Birmingham, mely oldalon a turbináról is látható kép.
„Olyan turbinára volt szükségünk, amely képes befogni Birmingham viszonylag alacsony szélerejét, miközben kezeli az épületek által okozott turbulenciát” – magyarázta Leonard Nicusan, az EvoPhase műszaki igazgatója. „A turbinának ugyanakkor könnyűnek is kell lennie, hogy alkalmas legyen a tetőkre történő telepítésre.”
Az EvoPhase megtalálta az optimális kialakítást ívelt lapátokkal, amelyek egy központi pont körül forognak, és megerősítette, hogy a turbina így akár hétszer hatékonyabb lehet, mint a jelenleg Birminghamben használt eszközök.
„A mesterséges intelligencia elengedhetetlen volt ahhoz, hogy túllépjünk a turbina-tervezés elmúlt évszázadok során kialakult hagyományos korlátain. Lehetővé tette számunkra, hogy olyan tervezési megoldásokat alkalmazzunk, amelyek túlmutatnak a hagyományos ember által végzett kísérleteken” – mondta Nicusan. „Mindössze néhány hét alatt több mint 2000 turbina-tervet tudtunk generálni, tesztelni és finomítani, ami hagyományos módszerekkel éveket és millió fontos befektetéseket igényelt volna.”
Az első turbina tesztelés alatt
A KwikFab elkészítette a Birminghami Lapát első változatát, hogy bemutassa, a terv beválhat. Egy alumíniumból készült eszközt Birmingham egyik tetőterébe telepítik, hogy kiértékeljék és teszteljék az eredményeket, a végleges változat így várhatóan 2025 végére lesz elérhető.
További tervek
Az EvoPhase – KwikFab együttműködés gyors tervezési és prototípus-készítési szolgáltatást nyújt, így a csapat most egy új terven dolgozik, amely az edinburghi eltérő körülményekhez igazodik.
Paul Jarvis, a KwikFab képviselője szerint „Egy összetett turbinát néhány héten belül legyárthatunk és szállíthatunk tesztelésre. Szeretnénk együttműködni olyan szervezetekkel, amelyek maximálisan kihasználják a szélenergiában rejlő lehetőségeket, így minden országban elérhetővé válik a zöld energia termelése.”
A múltról
Az EvoPhase 2023-as indulása óta kiterjesztette a mesterséges intelligencia által vezérelt evolúciós tervezési megközelítését más iparágakra is, beleértve az élelmiszer-, gyógyszer- és vegyipari szektorban granulált anyagok keverésére, tárolására és feldolgozására szolgáló eszközök optimalizálását. Az EvoPhase és a KwikFab együttműködése demonstrálja a prediktív tervezés széleskörű alkalmazhatóságát.
Ezt a fejlesztést részben a Manchester Prize tette lehetővé, amely 2024 májusában a csapatot az első évad döntősévé nevezte. A Manchester Prize egy több millió fontos díj, amelyet az Egyesült Királyság Tudományos, Innovációs és Technológiai Minisztériuma hozott létre a mesterséges intelligenciával kapcsolatos közérdekű brit áttörések jutalmazására.
Kapcsolódó anyagok:
Városok hűtése hidegebb, vidéki levegővel: Új megoldások a hőség ellen
A napelemek akár 1,5 °C-kal is növelhetik a nappali hőmérsékletet a városi környezetben
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Gerd Altmann from Pixabay