Skip to main content

Immár a világ legnagyobb vízerőművének mind a 32 generátora termel a kínai Jangce folyó Három Szorosánál. Az erőmű összesített kapacitása 22500 MW.

Ez az első alkalom, hogy valamennyi generátor - köztük az utolsó turbina is, amelyet idén májusban teszteltek - egyszerre működik és áramot termel - tájékoztattak a szakemberek.  Az áradások évszakának megérkeztével hétfőn este a Jangce felső szakaszán a folyó áramlásának sebessége elérte a másodpercenként 34 ezer köbmétert, ami indokolttá tette valamennyi generátor beindítását. A generátorok egyenként 700 megawatt (MW) teljesítményre képesek.

Az 1993-ban kezdett, összesen 180 milliárd jüan (28 milliárd dollár) költségű Három Szoros erőmű összesített kapacitása 22500 MW.
A Jangce, amely a világ harmadik leghosszabb folyója, a Tibeti fennsíkon ered és csaknem 6000 kilométeres útja a Kelet-kínai-tengerben ér véget. Különösen középső szakasza évszázadokig rendkívül árvízveszélyes volt, kiöntött vize több százezer ember halálát okozta, sok milliót tett hajléktalanná.

Az erőmű másfél kilométeres szélességével és 181 méter magas gátjával 632 négyzetkilométer területű tavat duzzaszt a folyón, a maga nemében a világ legnagyobbja, melynek szomszédságából eddig közel 1,4 millió embert költöztettek el, s 2010-től, amióta a tározóban a vízszint elérte a maximális szintet, a földcsuszamlások és egyéb kőzetomlások, talajsüppedések száma 70 százalékkal megemelkedett.

A víztározó megépítése előtt, közben és azt követően is szakemberek, geológusok, mérnökök, vízügyesek és környezetvédők sokat vitáztak, vitáznak annak előnyeiről és hátrányairól. A gáttal - a Jangce vízszintjének szabályozásával - évszázadok árvizeinek akartak megálljt parancsolni, amivel egy időben az erőmű által termelt áram az egyre nagyobb energiaigényű ipari termelést szolgálja.

Az aggódók azonban már előre jelezték: a duzzasztással, a víz mennyiségének növelésével nő a természeti katasztrófák - köztük a földrengés - veszélye, s más környezetkárosító hatással is kell számolni. Egyes környezetvédők szerint a Jangce folyó felső szakaszán található húsz gát földrengésveszélynek van kitéve. A kínai kormány már korábban kénytelen volt megállapítani, hogy a Három Szoros beruházás sürgősen megoldandó problémákat idézett elő, amelyek között van a lakosság zökkenőmentes átköltöztetése, a környezetvédelem és a geológiai katasztrófa-megelőzés. Megfigyelők úgy értékelik, hogy a vízerőmű megépítésekor nem jártak el kellő alapossággal, a döntéshozók utólag szembesültek a nem várt következményekkel.

Forrás: http://www.greenfo.hu/hirek/2012/07/05/csucson-a-vilagelso-vizieromu

TOP 5