
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Az Egyesült Királyságban végzett járműbiztonsági tesztek adatai szerint egy elektromos autó átlagosan 18 évig marad üzemben, és megbízhatósága évről évre folyamatosan javul.
Az elektromos járművek (EV-k) ma már ugyanolyan hosszú élettartamúak, mint a benzines és dízeles alternatívák – sőt, megbízhatóságuk minden évben gyorsabban fejlődik, mint a belső égésű motorral hajtott autóké, mivel a technológia még mindig jelentős fejlődésen megy keresztül, írja a NewScientist.
Robert Elliott, a Birminghami Egyetem kutatója és csapata közel 300 millió adatot elemzett az Egyesült Királyságban kötelező műszaki vizsgálataiból (MOT), amely 2005 és 2022 között rögzítették a járművek állapotát, életkorát és futásteljesítményét. Az adatbázis összesen 29,8 millió jármű adatait tartalmazta.
Az eredmények szerint az elektromos autók átlagos élettartama 18,4 év, amely meghaladja a dízelautók 16,8 éves átlagát, és közel áll a benzines járművek 18,7 éves átlagához. Egy elektromos autó átlagosan 200 000 kilométert fut élete során, ami több, mint a benzines modellek 187 000 kilométeres átlaga, de elmarad a dízelmotoros járművek 257 000 kilométeres teljesítményétől.
Elliott szerint a kutatás bizonyítja, hogy az elektromos autók nem csupán életképes alternatívái a benzines és dízel járműveknek, hanem bizonyos szempontból már most felülmúlják azokat. Az eredmények azt is mutatják, hogy a hosszú távú megbízhatóság folyamatosan javul: az elektromos autók selejtezési aránya évente kétszer olyan gyorsan csökken, mint a benzines autóké, és hatszor gyorsabban, mint a dízeleké.
„Az első elektromos autók nem voltak annyira jók és megbízhatóak” – mondja Elliott. „A lényeg azonban az, hogy a technológia nagyon gyorsan fejlődik.”
„Nem vagyunk környezetvédelmi aktivisták, csupán a tényeket közöljük” – folytatja. „Az elektromos autók és akkumulátoraik egyre hosszabb élettartammal rendelkeznek, és a technológia fejlődése azóta is folytatódik, mióta ez a kutatás készült.”
Bár az MOT-adatok nem tartalmaznak információt a járművek karbantartási és javítási költségeiről, más kutatások szerint az elektromos autók fenntartása mérföldenként 0,06 dollárba kerül, míg a belső égésű motoros járművek esetében ez 0,10 dollár.
Rachel Aldred, a Westminsteri Egyetem kutatója szerint a fosszilis üzemanyagokkal működő járművek kiváltása hozzájárulhat a klímaváltozás és a légszennyezés csökkentéséhez, de az elektromos autók nem jelentenek mindenre megoldást.
„Ez még mindig egy viszonylag hatékonytalan és korlátozott megoldás” – mondja Aldred. „Ha a legtöbben továbbra is egyéni gépjárművekkel közlekednek, az számos negatív következménnyel jár: például csökkenti a fizikai aktivitást, növeli a közlekedési balesetek kockázatát, és bár a légszennyezést mérsékli, az így is megmarad.”
A szakértő szerint a gyaloglás, a kerékpározás és a tömegközlekedés kellene, hogy elsőbbséget élvezzen azok számára, akiknek lehetőségük van ezek igénybevételére.
Kapcsolódó anyagok:
Mennyivel csökken télen a villanyautók hatótávja? - Teszteredmények
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Image by Tú Anh from Pixabay