
A kép csak illusztráció (Forrás: Pixabay)
Az IMD Smart City Index 2019-es indulása óta világszerte 142 város adatait gyűjtötte össze. 2024-ben 28 POLIS-tag város került be a jövőálló városok közé.
Az IMD Smart City Index a világ egyik vezető referenciaértéke a városok technológiai fejlődésének és életminőségének értékelésében.
Mint ismeretes, a POLIS egy európai városhálózat, amely a fenntartható közlekedés és intelligens városmegoldások előmozdításán dolgozik. Tagjai főként városok, régiók és közlekedési hatóságok, amelyek együttműködnek az innovatív közlekedési megoldások kidolgozásában és megosztásában. Az IMD Smart City Indexben való megjelenésük azt jelenti, hogy ezek a városok előkelő helyet foglalnak el a globális intelligens városok rangsorában.
AzIMD Smart City Index index immár az ötödik kiadásánál tart, és folyamatosan fejlődik, átfogó képet adva arról, hogy a városok miként építik be a technológiát, miközben megtartják az olyan emberközpontú dimenziókat, mint a befogadás, a fenntarthatóság és az általános jólét. Az IMD Smart City Index értékes betekintést nyújt abba, hogy a városi központok hogyan alkalmazkodnak a globális kihívásokhoz és innovációkhoz, írja a POLIS.
A vezető városok 2024-ben
Zürich immár ötödik éve vezeti a Smart City Index rangsorát, szorosan követi Oslo és Canberra, míg Genf és Szingapúr zárja az első öt helyet. Ezek a városok a technológia hatékony integrációja és a magas életminőség miatt tartják stabilan előkelő helyezésüket.
A top helyezettek között Európa és Ázsia városai dominálnak, ami erős elkötelezettséget mutat a fenntarthatóság, a digitalizáció és a lakosság jóléte iránt. Különösen Zürich, Oslo, Szingapúr, Abu Dhabi és Szöul szerepel következetesen a legjobb 20 között az index indulása óta. Más városok, mint Sydney, Hongkong és Sanghaj, erős növekedést mutatnak, és várhatóan tovább emelkednek a ranglistán.
A 142 rangsorolt város közül 28 POLIS-tag, köztük London (8. hely), Stockholm (11.), Prága (15.) és Amszterdam (18.), amelyek kiemelkedő helyen szerepelnek a top 20-ban. Bécs, Tallinn és Bilbao szintén előkelő helyezést értek el, hangsúlyozva ezzel szerepüket az intelligens városkezdeményezések előmozdításában Európában.
London, Stockholm, Prága és Amszterdam?
Az Index két pillérre épül, amelyekhez az elemzett városok mindegyikéből 120 lakos véleményét kérték ki:
- Struktúra pillér: a városok meglévő infrastruktúrájára vonatkozik
- Technológia pillér: a lakosság számára elérhető technológiai megoldásokat és szolgáltatásokat írja le
Mindkét pillért öt kulcsfontosságú területen értékelték: egészség és biztonság, mobilitás, szabadidős tevékenységek, lehetőségek és kormányzás.
A válaszadóknak 15 indikátor közül kellett kiválasztaniuk az 5 legfontosabbat, amelyek szerintük a legégetőbb kihívást jelentik városuk számára.
- Prágában a válaszadók 66%-a szerint a közlekedési torlódás a legfontosabb probléma, míg Londonban 40% érezte ugyanezt sürgető kérdésnek.
- Mindkét városban – Prágában 43%, Londonban 40% – az emberek az a légszennyezés csökkentését is kulcsfontosságúnak tartották.
- Stockholm és Amszterdam lakosai számára a közösségi közlekedés kiemelt terület volt – mindkét városban 35% jelölte ezt fontos prioritásként.
Az eredmények jól mutatják, hogy az európai intelligens városok miként próbálnak választ adni a modern városi kihívásokra, miközben fenntartható és élhető környezetet biztosítanak lakosaik számára.
Kapcsolódó anyagok:
Példaértékű kezdeményezés, innováció és fenntarthatóság a Taisugar körkörös faluban
Saemangeum lesz az első valóban fenntartható város modellje?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Pixabay