A kép csak illusztráció (Forrás: Unsplash)
A világ legnagyobb hajózási vállalata Európa legnagyobb klímaszennyezőjeként lett megnevezve, annak ellenére, hogy milliókat fektetett tisztább technológiákba.
A világ legnagyobb hajózási vállalata több szén-dioxidot termelt Európában, mint Glasgow városa, derült ki egy jelentésből. A Transport and Environment (T&E) kampánycsoport elemzése, amelyet a Guardian számára készítettek, kimutatta, hogy a Carnival a legklímaszennyezőbb hajótársaság volt Európában 2023-ban.
Az adatok az összes Európába tartó hajót lefedték az elmúlt évben, beleértve a Carnival 53 hajóját is. A második legnagyobb klímaszennyező hajótársaság Európában az MSC volt, amelyet a Norwegian Cruise Line követett. A Carnival Európába tartó hajói összesen 2,55 millió tonna szén-dioxidot bocsátottak ki tavaly. Glasgow városának legutóbbi, 2021-es kibocsátási adatai – 620 700 fős lakossággal – 2,43 millió tonnát mutattak. Az MSC kibocsátása 1,4 millió tonna, míg a Norwegian 0,84 millió tonna volt. A T&E elemzői az EU-jog által előírt hivatalos kibocsátási adatokat használták fel, amelyeket az Európai Gazdasági Térségben közlekedő hajók szolgáltattak.
„A nagyobb vállalatoknak több hajójuk van, és nagyobbak is ezek a hajók” – mondta Jacob Armstrong, a T&E hajózási politikai menedzsere. „De a nagyobb nem jobb, ha a kibocsátásról van szó.”
A hajózás a turizmus egyik leggyorsabban növekvő szektora. A hajók száma jelentősen nőtt: az 1970-es években még csak 21 volt, mára 515, és a T&E kutatása szerint a világ legnagyobb hajói kétszeresére nőttek 2000 óta. A Miami székhelyű, brit és amerikai Carnival Corporation 2023-ban 1,95 milliárd dollár (1,54 milliárd font) nyereséget ért el, miután 2022-ben és 2021-ben, a Covid-járvány idején, 4,4 milliárd és 7,1 milliárd dollár veszteséget könyvelhetett el. 2023-ban 12,5 millió utas utazott a társaság 92 hajóján.
Egy külön rangsorban, amelyet a Friends of the Earth (FoE) amerikai szervezet készített 2024-ben, a Carnival és leányvállalatai szintén az utolsók között végeztek 21 hajótársaság közül.
Az éves „hajótársasági jelentéskártyán” a Carnival kilenc hajótársaságából öt – Costa Cruises, P&O Cruises, Carnival Cruise Line, Cunard és Seabourn – összességében F osztályzatot kapott. A figyelembe vett négy tényező a légszennyezés csökkentése, a szennyvízkezelés, a vízminőség és az átláthatóság volt.
Marcie Keever, a FoE óceán- és hajózási programjának igazgatója elmondta, hogy a Carnival flottájában továbbra is „scrubbereket” használnak, amelyek ugyan az IMO (Nemzetközi Tengerészeti Szervezet) által engedélyezettek, de lehetővé teszik a szennyezőbb üzemanyag használatát, és vízszennyezést okoznak.
„A scrubberek lehetővé teszik, hogy a hajók a légszennyezést mérgező vízszennyezéssé alakítsák át, és használhatnak olcsó és szennyező bunkerolajat használhatnak” – mondta. Ez a tényező, az átláthatóság hiánya, valamint az, hogy nem minden hajó van felszerelve parti áramellátásra, az F osztályzatot eredményezte, ami a legalacsonyabb besorolás.
A FoE szerint az expedíciós hajótársaságok, például a Hurtigruten és a Hurtigruten Expeditions B+ minősítést kaptak, ami a legmagasabb pontszám, míg a Disney Cruise Line B-t kapott. A Hurtigruten hajói parti áramra csatlakoznak, így csökkentik a légszennyezést az ilyen kikötőkben. Sem a Hurtigruten, sem a Disney nem használ scrubbereket, és mindhárman A minősítést kaptak az átláthatóságért.
„Egyre több hajótársaság ér el magasabb osztályzatot, mint az előző években, így némi előrelépést tapasztalunk” – mondta Keever.
A Carnival Corp. szóvivője kijelentette: „Százmilliókat fektettünk környezetvédelmi technológiákba és megoldásokba, amelyek más határozott klímavédelmi intézkedéseinkkel együtt erős eredményeket hoznak.”
A Carnival 2023-as összes üvegházhatású gázkibocsátása 9,65 millió tonna volt, szemben a 2011-es 10,9 millió tonnával. A szóvivő elmondta, hogy a társaság jó úton halad ahhoz, hogy 2026-ra 40%-kal csökkentse az egy utasra eső kibocsátást a 2008-as szintekhez képest.
Az MSC Cruise szóvivője szerint a flotta környezeti teljesítményének javítása „kulcsfontosságú”. „Már jelentős előrelépést tettünk, és hajóink 40%-kal hatékonyabbak, mint 10 évvel ezelőtt.”
A Norwegian Cruise Line Holdings szóvivője elmondta: „Büszkék vagyunk arra, hogy haladunk azon célunk felé, hogy 2026-ra 10%-kal, 2030-ra pedig 25%-kal csökkentsük az üvegházhatású gázok kibocsátási intenzitását kapacitásnapra vetítve a 2019-es szinthez képest.”
Kapcsolódó anyagok:
Egy tengerjárón bérel lakást egy férfi, mert olcsóbb, mint Kaliforniában
Hogy kerül egy óceánjáró hajó a sziklaszirtre?
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Marco Tjokro on Unsplash