Skip to main content

Itt a nyár a jó idő, ideje nyaralni küldeni a szobanövényeinket. Ahogy mi emberek úgy a szobanövények is imádják a napot, a meleget és a nyári időt.Így most küldjük el őket nyaralni, persze nem Görögországba vagy Olasz országba csak ki a kertbe.

Vannak növények, sőt szinte minden növény ilyen, amelyek imádják a napot, a meleget így nyáron kint a kertbe a duplájára nőnek. De van néhány fontos szabály, amelyeket be kell tartani, mielőtt szabadságra engedjük őket.

I.szabály:

Soha ne tegyük ki a szobanövényeket tűző erős napra. A szobanövényeket csak a reggeli vagy a késő délutáni napsütés érheti, mert ellenkező esetben akár egy nap alatt kiéghetnek a napon. Ők akár csak mi emberek leégnek a napon, így inkább árnyékba helyezzük el őket.

II. szabály:

Figyeljünk a locsolásra, hiszen az egyenletes szobahőmérséklet helyett itt sokkal melegebb van, így akár naponta is locsolni kell a növényeket. egy kiszáradás végzetes lehet a növény számára.

III.szabály:

Hetente egyszer az öntöző vízhez adjunk egy kevés tápoldatot is, és ha túl kicsi a cserép ültessük át nagyobb edénybe a növényt, mert ellenkező esetben nem fog fejlődni.

IV szabály:

Viharok esetén érdemes a növényeket védett helyre vinni, kisebb áztató esők esetén pedig kihelyezni az esőre hagy érje őket a víz.

Ha ezeket a szabályokat betartjuk, a növényeink a nyaralás során a duplájára fogan nőni. Nézzük mely növények imádnak a legjobban nyaralni.

Pálmák a kertben.

Aki járt már külföldön egy mediterrán országban láthatta mekkora pálmák vannak a kertekben. Vajon mi nevelhetünk –e a kertünkben pálmát?

Bizony kevesen tudják, hogy a pálmákat akár a kertbe is kitehetjük és egész nyáron, mint hatalmas kerti növény, díszíti majd kertünket. Sajnos az, hogy a télálló pálmák és növények egész évben kint maradhatnak tévedés, hiszen a sokszor -10 fokos hideget nem viselik el ezek a mediterrán dísznövények. Így aki azt hallja egy kertésztől, hogy a pálmát bátran hagyja kint egész télen, jól gondolja meg, mielőtt így tesz.

Ezzel szemben egy nagyméretű pálmát egy kerekekkel felszerelt nagyobb méretű dézsába áprilistól kitehetünk a kertbe és csak szeptemberben kell bevinni a téli szálláshelyre. Az őszi hideget még kis mértékben elviselik, főleg a hidegtűrő fajták, mint pl. Washingtonia pálma, livistona, Phoenix pálma. Ám egyetlen pálma sem viseli a havas fagyos időjárást, és bár nálunk is változik a klíma, de a telek még mindig fagyokat és havazást hoznak.

Koral virág.

Korall virág ma már minden virágboltban és kertészetben kapható, és az ára is kedvező. Van, aki több cseréppel is vásárol, de van, aki nem is sejti milyen kis csodát tart a kezében. Tudta ön hogy a korall virág egész évben virágzik? Talán már halotta ezt másoktól, de önnél még sem marad meg? Pedig a korall virág ezernyi apró színes virággal örvendeztet meg minket télen és nyáron is.

Nyáron, mint kerti növény ültethető erkélyre, teraszra, akár balkon ládába, akár egy nagyobb virágtartóba, csoportosan a legszebb. Sziklakertbe, vagy virágágyásba, de akár sírokra is kiültethető.

Fikuszok:

Eredeti élőhelye akár csak többi fikusznak az őserdő ahol a párás félárnyékos helyeken él, de mediterrán országokban akár több méter magas fikusz faként találkozhatunk vele.

Gondozása és tartása egyszerű kezdő kertészek számára is ideális dísznövény, de mielőtt megvásároljuk, gondoljuk végig hová is fogjuk elhelyezni, ha pár év múlva már másfél méter magas lesz.

A fikusz kedveli a világos, de akár a félárnyékos helyeket is. A tarka levelű fajtát tegyük világosabb szobába, míg a sötét levelű fikuszt tehetjük félárnyékos helyiségbe is. Nyáron, ha van kertünk egy árnyékos helyre akár ki tehetjük, a szabadba a cserepét élvezni fogja a jó levegőt. Tavasszal, ha szüksége ültessük át laza virágföldbe, és nyáron hetente egyszer adjunk neki tápoldatos vizet. Nappaliba, irodába, hálószobába, ha különleges szoliter növényre vágyunk a fikusz jó választás.

Szobafenyő.

A szobafenyő igen kedvelt dísznövény lett hazánkban. Ha sikerül eltalálni különleges igényeit, gyönyörű dísznövény válik belőle. Tudta ön hogy a mi kis szobafenyők Araucaria heterophylla Ausztráliában akár 70-80 méter magasra is megnőhet?

A szobafenyőt mindenki ismeri és kedveli, de tartása nem a legkönnyebb. Aki arra vállalkozik, hogy ezt a szép dísznövényt nevelje otthon, igen sok türelemre, és nagy lakásra lesz szüksége. A szobafenyő igen lassan növekszik, a nálunk ismert másfél máteres magasságot kb. 10 év alatt éri el.

Szüksége van fényre, és párára, ezért mindkettőről gondoskodnunk kell télen és nyáron is. Akinek van kertje vagy erkélye nyáron egy árnyékos helyre ahol nem éri közvetlen állandó erős napsütés tegyük ki a szobafenyőt, öntözzük a földjét rendszeresen, és hetente egyszer adjunk neki tápoldatos vizet, és hamarosan dús üde zöld erős szobafenyőt látunk kertünkben.

De ezen kívül szinte minden szobanövényt elküldhetünk nyaralni, egy árnyékos védett helyre szeptemberig kiköltöztethetjük őket a kertbe, élvezni fogják a nyaralás minden pillanatát.

Forrás: http://www.viragcenter.hu/index.php?option=com_content&;view=article&id=900:nyaralnak-a-szobanoevenyek&catid=13:szobanoevenyek&Itemid=16

Kép forrása: http://www.bien.hu/hangulatos-kertek-es-pihenok,otthon-csalad,kert-es-terasz,113906

TOP 5