Skip to main content

Az üzleti környezetben a Project Manager és a Product Owner két fontos munkakör, amelyek között számos különbség rejlik. Mindkettő fontos a sikerhez, de különböző területeken és módon járulnak hozzá. 

Ha kíváncsi vagy mennyit keres az informatikai munkakörökben az egyik vagy másik, akkor a Bluebird IT bérkalkulátor segítségedre lesz. Továbbá azt is megtudhatod, hogy az adott pozíciókhoz milyen skillek szükségesek. 

Pl. a projekt manager jó ha rendelkezik erős business adottságokkal, fontos hogy vállalja a felelősséget , valamit az emberekkel való bánásmód és a szervezőkészség is elengedhetetlen. Lássuk, most részletesen melyik miben kiemelkedő. 

Készségek mindkét munkakörben

A projektmenedzsereknek kiváló kommunikációs, szervezési és vezetői készségekkel kell rendelkezniük. Feladatuk, hogy összehangolják a csapatok munkáját, biztosítsák az erőforrások hatékony felhasználását, és tartsák a határidőket. A projektmenedzsment készségek közé tartozik az ütemtervek készítése, a feladatok delegálása és a konfliktusok kezelése is.

A project manager feladata a kockázatok azonosítása, értékelése és kezelése, míg a product owner dönt a prioritásokról, figyelembe véve az ügyfél igényeit és a piaci lehetőségeket. 

Dokumentáció és tervkészítés: A projektmenedzser felelős a projekt dokumentációjának készítéséért és frissítésért, amely magában foglalja a projekt tervet, a jelentéseket és azok részletezést. A product owner készíti el a termék útját, amely meghatározza annak fejlődési irányát és a piacra lépés időpontjait. Pl. egy környezetbarát csomagolóanyag piacra dobását hosszas tervezés előzi meg. 

Műszaki megértés és felhasználói betekintés: Bár a projektmenedzsernek is szüksége van alapvető műszaki ismeretekre, a product owner mélyrehatóan kell ismernie a termék technikai aspektusait és a felhasználói igényeket. Ezt a tudást felhasználva képes hatékonyan kommunikálni a fejlesztőkkel és döntéseket hozni a termék fejlesztése során.

Project manager felelőssége

A projekt teljes életciklusának kezelése, beleértve a tervezést, a nyomon követést és a lezárás folyamatát. Gyakran felelnek a költségvetés kezeléséért és az erőforrások ésszerű felhasználásáért is. Priorizálnak, munkát delegálnak, figyelik az előrehaladást, és kezelik a kockázatokat. Nem tartozik az ő feladataik közé a termékstratégiai döntések meghozatala vagy az ügyféllel való közvetlen kapcsolattartás, valamint a piackutatást és a versenytárs elemzést sem ők végzik. 

Product Owner felelősségei

A termék víziójának és értékének maximalizálásáért felelős, ami magában foglalja a felhasználói igények folyamatos értékelését és a fejlesztési csapat felé történő kommunikálását. Ő határozza meg a gyors célokat és prioritásokat, és gondoskodik arról, hogy a termékfejlesztés összhangban legyen az üzleti célokkal. 

Mindkét szerepkör hatással van egy vállalat sikerére, és bár különbözőek, együttműködésük elengedhetetlen a célok eléréséhez.

Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)

TOP 5