Skip to main content

Az új technikai innovációk során létrejövő újabb LED világítási megoldások ámulatával könnyen az energiapazarlás csapdájába eshetünk. 

A modern világítások terén bekövetkezett fejlődések, különösen a LED technológia térnyerése, jelentős előnyöket kínálnak a felhasználók számára. Az alacsonyabb lakossági villanyáram-díjak, a csökkenő LED világítás beszerzési költségek, és a technológiai innovációk által elért magas hatásfok együttese révén a LED világítás egyre népszerűbbé vált. E változások azonban nemcsak a fényforrások választékában hoztak új lehetőségeket, hanem új kihívásokat is felvetettek a fenntarthatóság és energiatakarékosság terén.

utajovobe A LED technológia csábítása 1 

A fekete takaróelemes LED profilból a LED szalag fényének csak 13%-a jön ki, a többi hővé alakul.

Az alacsonyabb ár és a csábító új technológiák, mint például a rendkívül magas hatásfokú LED szalagok, gyakran hozzájárulnak egyfajta felelőtlenséghez az energiatakarékosság terén.

A gyakran túlságosan optimista hozzáállás és az innovációk vonzereje könnyen arra vezethet, hogy a felhasználók elhanyagolják a fenntarthatósági szemléletet, és nem veszik észre, hogy az energiatakarékosság nem csupán a villanyszámláról, hanem a környezet védelméről is szól. Tudatosan törekedjünk arra, hogy világítási megoldásaink ne csupán a divatot kövesse, hanem fenntarthatóak is legyenek.

Számos példát lehetne említeni amikor a dizájn érdekében feláldozzuk a LED világítás hatékonyságát. Most azonban nézzük meg az egyik legkirívóbb példát.

Itt nem arról van szó, hogy ilyen fekete takaróelemes LED profilt egyáltalán ne használjunk, hiszen lehet ez a dizájnigény - ahová ez a célszerű, de túlzásokba ne essünk.

Az alábbi példában láthatjuk, hogy valaki ezt kizárólagos fővilágításnak szánta, ráadásul alaposan túl is méretezve. Emiatt nem csak a fogyasztása lesz irreálisan magas több éven keresztül, sőt szakszerű telepítés esetén több évtizeden keresztül, (hiszen vannak már a 15 éves LED világítási rendszerek is, melyek a mai napig kiválóan működnek), hanem az egyszeri beruházási költsége is feleslegesen lesz magas.

A képen látható fekete takaróelemes LED profil annyira megtetszett valakinek (mert olyan jól mutat, amikor nem világít, hogy fekete csíkok futnak csak a fehér mennyezeten), hogy úgy gondolta a 25 négyzetméteres nappaliját kizárólag ezzel kívánja bevilágítani. Mivel tapasztalta, hogy a fekete takaróelem elég sokat fog le az egyébként nagyon erős LED szalagból, úgy gondolta, jó sokat fog telepíteni, biztos - ami biztos alapon. Összesen 800 Wattot kalkulált ki, azaz négyzetméterenként 32 Watt LED világítással. Sőt, ha hozzávesszük a lehetséges tápegység veszteségét, akkor 37 Watt jön ki. 37 Watt LED-del akár a teljes nappalit kivilágíthatnánk, nem csak 1 négyzetméterét.

Nézzük meg részletesen

Egy mai - nem dekorációs célú, hanem világítási célú LED szalag hatásfoka 100 lumen/Watt körüli. Ez az elképzelt 800 Wattos fogyasztással, elméletileg 80.000 lumen fényáramot biztosít. Hogy el tudjuk képzelni ez milyen hatalmas érték egy nappaliban, hasonlítsuk össze a hagyományos világítással. Egy 100 Wattos villanykörte körülbelül 1340 lumen fényáramot adott le, amíg be nem tiltotta az EU. Az elképzelés szerinti a LED szalag fényárama akkora lesz, mintha 60 darab ilyen 100 Wattos hagyományos villanykörtét kapcsolnánk fel egy 25 négyzetméteres nappaliban.

Igen, de most jön a fekete takaróelem negatív hatása.

Ez a fekete takaróelem, amelyek célja a dekoratív hatás, jelentős fényelnyeléssel rendelkezik. Az általunk mért nem hivatalos eredmények szerint a fénynek mindössze 13%-át engedi át, ami azt jelenti, hogy ezek keresztül a szalag érzékelhető hatásfoka 13 lumen/Watt-ra csökken. Azaz egy ilyen LED szalag rendszer pontosan olyan rossz lesz mint a betiltott 100 Wattos hagyományos villanykörte.

utajovobe A LED technológia csábítása 2 

* Nem hivatalos mérés. Lux mérővel mért megvilágítási arányok.

Ezért, ha a 800 Wattnyi LED szalagot fekete takaróelem mögé helyezzük, a fényáram 80.000 lumenről, 10.400 lumenre csökken. Ez a fény még mindig sok lesz, hiszen ez olyan, mintha közel 8 darab hagyományos 100 Wattos villanykörtével világítanánk a szobában.

A fekete LED profil kedvelő barátunk két banális hibát követett el, mert nem számolt előre, csak tippre elköltött egy csomó pénzt.

1. Elfűti a világítása 87%-át. Hiába teszik egy dizájnelem, ha az egyáltalán nem pénztárcabarát, akkor át kell gondolni, hogy csak mérsékelten használjuk. Itt a 800 Wattnyi fény 87%-a nem hasznosul, pontosabban 696 Watt hővé fog alakulni. Sőt a 800 Wattos tápegységnek is lesz még kb. 120 Watt hőtermelése. Ez még télen jó is lehetne, bár fűtőtestnek elég drága megoldás, de nyáron is amikor felkapcsoljuk a világítást 920 Watt-tal fűteni fogjuk a szobát.

Természetesen a barátunk nem fog így világítani, mert rájön, hogy brutálisan sok a fény, és dimmerrel le fogja fogni a világítást és maximum a felén, de inkább a negyedén, sőt esténként az egytizedén fogja csak használni a fényerőt. Ebből következik a 2. pont.

2. Feleslegesen túlméretezte a maradék fényt is. Nem számolta ki, hogy valójában mennyi is lenne elég ebből a rossz megoldásból. Sokszorosába kerül neki ez a LED szalag világítás (helyesebben LED szalag fűtés), úgy hogy soha ki nem fogja használni. 80.000 lumen helyett elég lett volna fehér opál takaróelem esetén 6-7000 lument betervezni, vagy átlátszó takaróelem esetén 4000 lument betervezni. A lumen nagyságrendből lehet következtetni a LED szalag és a működtető elektronika árarányaira is.

Nem elég, hogy energiapazarló megoldást választott, de azt túl is biztosította, hogy még rosszabb legyen a projekt hasznossága.

A LED szalagok használata során az alapos tervezés és a megfelelő komponensek kiválasztása elengedhetetlen a hatékony és energiatakarékos világítás eléréséhez. Ha magad akarod csinálni - szakember bevonása helyett, de nincs tapasztalatod a fényviszonyok tekintetében, akkor olvass utána, vagy kezd kicsiben! Az általad kiválasztott dizájnból előbb valósíts meg egy kisebb 1-2 méteres rendszert, vizsgáld meg milyen fényélményt biztosít számodra és e szerint lépj tovább! Azaz - előbb modellezz, minthogy fejest ugorj egy rossz döntésbe! A LEDrex.hu webáruháznak van egy sajátossága. Nem csak dicséri a termékeit, hanem le is írja, hogy a szokványostól eltérő megoldásokat kinek nem ajánlja, vagy mire kell figyelni, vagy mennyire tekinthető csak kompromisszumos megoldásnak. A termékeket nem csak árulja, hanem kipróbálja, teszteli, méri összehasonlítja, ezekről világítástechnikai szakmai blogot vezet, valamint egy Hogy kell csinálni? - gyűjteménye is van ,ahol a mások által kért tanácsok és ajánlatok olvashatók anonimizálva. Emellett számos gyakorlati videót is készít.

Tanulj más tapasztalatából, mert olcsóbb mintha a saját károdból tennéd!

Sajtóközlemény

TOP 5