A kép csak illusztráció (Forrás: Unsplash)
Sokan azt gondolják, hogy minél előbb mosunk fogat egy étkezés után, annál jobb. A fogmosás időzítése azonban jóval fontosabb, mint hinnénk. Dr. Varga Sándor, hajdúnánási fogorvos szerint a rosszul megválasztott reggeli fogmosás vagy vacsora utáni fogmosás akár kárt is tehet a fogainkban, még akkor is, ha naponta többször, lelkiismeretesen tisztítjuk őket.
A szakember kiemeli: nem elég az, hogy naponta kétszer – reggel és este – fogat mosunk, legalább ilyen fontos a fogmosás időzítése. Bizonyos ételek és italok átmenetileg felpuhítják a fogzománcot, így az azonnali tisztítás mikro-sérüléseket okozhat, amelyek hosszú távon károsítják a fogakat.
Reggeli fogmosás: Dr. Varga Sándor szerint már ébredés után a legjobb
A hajdúnánási fogorvos szerint a reggeli fogmosás ideális időpontja közvetlenül ébredés után van, még étkezés előtt. Ennek oka, hogy az éjszaka során lelassul a nyáltermelés, ezért a baktériumok gyorsan elszaporodnak a szájban. Ébredéskor a szájüreg tele van savas bomlástermékekkel, amelyek támadják a fogzománcot, ezért fontos, hogy lehetőség szerint 6:30 és 7:15 között már tisztítsuk a fogainkat.
A reggeli előtti fogmosás eltávolítja az éjszaka képződött lepedéket, és védőréteget biztosít a fogakon, mielőtt savas vagy cukros reggeli ételek – például narancslé, pékáru vagy kávé – érintkeznének velük. Aki mégis étkezés után szeretne fogat mosni, annak legalább 30–60 percet érdemes várnia, addig pedig vízzel öblíteni a szájat, esetleg szájvizet használni.
„Ha valaki közvetlenül étkezés után mos fogat, a felpuhult zománcot dörzsöli, ami hosszú távon a fogak fokozott kopásához vezethet” – figyelmeztet Dr. Varga.
És mi a helyzet este? A vacsora utáni fogmosás sem mindegy, mikor történik
Sokan este már rutinszerűen megmossák a fogukat, ám Dr. Varga Sándor szerint ekkor is számít az időzítés. A vacsora gyakran tartalmaz savas vagy magas cukortartalmú ételeket – például gyümölcsöt, desszertet, paradicsomos fogásokat, üdítőket vagy alkoholos italokat. Emiatt vacsora után legalább 30–60 perc várakozás ajánlott, hogy a száj pH-értéke visszaálljon.
Ha valaki lefekvés előtt bort iszik vagy csokoládét majszol, különösen fontos ez a várakozási idő. „Lefekvés előtt a legrosszabb, ha étkezés után azonnal mosunk fogat. A nyáltermelés éjjel visszaesik, így a savak tovább hatnak a zománcra. Napközben ételmaradékok, cukrok és baktériumok tapadnak a fogakra. Ha ez éjszakára a szájban marad, a baktériumok savakat termelnek, amelyek szuvasodást és ínygyulladást okozhatnak” – teszi hozzá a fogorvos.
A megfelelő reggeli fogmosás és a gondosan időzített vacsora utáni fogmosás egyaránt hozzájárul a fogzománc hosszú távú védelméhez. A helyes sorrend tehát: vacsora → vízzel öblítés → 30–60 perc várakozás → fogmosás → utána már ne együnk és ne igyunk.
A nyitókép csak illusztráció, forrás: Photo by Wenny Chen on Unsplash
- egészség
- betegség
- fogászati kezelés
- fogászat
- szájhigiénia
- fogmosás időzítése
- Dr. Varga Sándor
- hajdúnánási fogorvos
- reggeli fogmosás
- vacsora utáni fogmosás
- fogzománc védelme
- savas ételek hatása
- helyes fogápolás
- fogorvosi tanácsok
- rendelési idő
- fogmosás optimális időpontja
- Hajdúnánás
- VARGADENT-2000 BT, Hajdúnánás
- időpont foglalás




