Sir Nick Carter tábornok nemrégiben azt mondta, a fegyveres erőknél szükség van új szemléletmódra, a hadsereget érintő kérdésekben új értékelési megoldásokra. Egyúttal felkérte a kormányt, folytassa a korábban jelzett, ötéves felülvizsgálati programot a haderő átvilágítására.
A magas rangú katonatiszt egy hírműsorban azt is közölte, hogy 2030-ra fel kell készíteni a haderőt arra, hogy "nagy számban lesznek jelen benne önirányító, illetve távolról irányítható gépek".
Nick Carter szerint, ha
A BRIT HADERŐ 120 EZRES LÉTSZÁMÁRA GONDOL, ABBÓL AKÁR 30 EZRET, AZAZ AZ ÁLLOMÁNY NEGYEDÉT IS ELÉRHETI A GÉPEK SZÁMA.
Hozzátette ugyanakkor, találgatásokba vagy konkrét elvárások megfogalmazásába nem kíván bocsátkozni.
Mindehhez persze hozzátartozik, hogy a brit haderő létszáma jóval az előirányzat alatt van. A 82 ezres keretet csak alig 74 ezer kiképzett katona tölti ki jelenleg. Így a London által elindított felülvizsgálati eljárás egyik következménye az is lehet, hogy a létszámot 75 ezer főre csökkentik, úgy, hogy a modern technológiai fejlesztések nagyobb hangsúlyt kapjanak a haderőben.
A brit haderőnél persze jelenleg is alkalmaznak például drónokat vagy víz alatt közlekedő kisebb járműveket, illetve a katonaság gyakran végez ilyen eszközökkel kísérleteket.
NÉMELYIKEN EZEK KÖZÖTT ÉLES FEGYVER IS VAN.
Ám ha az átvilágítási tervek a főparancsnok által szorgalmazott, eredetileg kitűzött irányban valósulnak meg, akkor az integráció során, a technológiai megoldások a korábbinál is nagyobb súlyt kaphatnak.
Ennek teljesüléséhez azonban jelentős anyagi források is kellenek. Könnyen lehet ugyanis, hogy az ötéves átvilágítási tervet és a robottechnológiákon alapuló hadviselési megoldásokba érkező befektetések tervét el kell napolni azért, mert Rishi Sunak pénzügyminiszter elhalasztotta az előző kormány idején hozott, de a mostani kabinet hivatali idejére átnyúló pénzügyi vállalások felülvizsgálatát.