
A mezőgazdaság jövője egyre határozottabban a fenntarthatóság és az energiahatékonyság irányába mutat. Az olyan aktuális támogatási lehetőségek, mint a „Mezőgazdasági kisüzemek beruházási támogatása” vagy a „Fiatal mezőgazdasági termelők elindulásának és beruházásainak támogatása”, az infrastruktúra korszerűsítésén keresztül előmozdítják a zöld technológiák alkalmazását is. Az ilyen fejlesztések megvalósításában pedig egyre nagyobb szerepet kapnak a gyorsan telepíthető acélcsarnokok.
Egy környezettudatos gazdaság egyik alapvető pillére a korszerű, energiatakarékos épületek használata -ebben pedig az acélcsarnokok mára a mezőgazdaságban is valódi alternatívát jelentenek. Az előregyártott, méretpontos elemekből összeállított szerkezetek rendkívül gyorsan és költséghatékonyan kivitelezhetők, miközben teljes életciklusuk során alacsony ökológiai lábnyommal működnek.
A moduláris kialakítás lehetővé teszi a csarnok későbbi bővítését vagy akár a funkcióváltást is, legyen szó terménytárolásról, gépek elhelyezéséről vagy állattartásról. Ez a fajta rugalmasság különösen előnyös lehet a fiatal gazdák számára, akik vállalkozásukat még gyakran formálják, finomhangolják az első években.
Energiahatékonyság napelemekkel és korszerű hőszigeteléssel
Az épületek energiafogyasztása jelentősen csökkenthető megfelelő hőszigeteléssel és megújuló energiaforrások alkalmazásával. A több évtizedes múlttal rendelkező, acélcsarnokokat gyártó Frisomat hazánkban is ismert rendszerei szendvicspaneles kialakítással kiváló hőszigetelést biztosítanak, lehetővé téve az optimális belső hőmérséklet fenntartását, függetlenül az épület funkciójától.
Ráadásul a tetőszerkezetek már 2022 végétől igazoltan elő vannak készítve napelemes rendszerek fogadására is, így a megtermelt energia akár a gazdaság teljes saját energiaigényét is fedezheti.
Különálló tartószerkezeteik, amelyek napelemes parkolók vagy szabadföldi rendszerek alapját képezhetik, további lehetőségeket nyitnak az energiafüggetlenség elérésére.
Pályázati lehetőségek: stabil indulás zöld beruházással
A 2025-ben meghirdetett, fiatal gazdálkodók számára elérhető pályázat (KAP-RD05-RD01b-1-25) egyszerre kínál induló és beruházási támogatást – akár 75 millió forint vissza nem térítendő forrás formájában –, amelyből mezőgazdasági épületek fejlesztése is megvalósítható. A jelenleg nyitott és előkészítés alatt álló pályázatok esetében akár 70%-os támogatási intenzitás is elérhető, különösen fiatal gazdák vagy gazdaságátadások esetén. Ez pedig egyértelműen kulcsszerepet játszhat a hazai agrárium korszerűsítésében.
Körkörös szemlélet már a gyártásban is
A Frisomat acélcsarnokai nemcsak használat közben biztosítanak zöld előnyöket: a gyártásuk is körforgásos elvek mentén történik. Az épületszerkezetek 100%-ban újrahasznosítható acélból, kizárólag zöldenergia felhasználásával készülnek. Ennek köszönhetően már a kivitelezés is minimális környezeti terheléssel jár.
A hagyományos ipari megoldásokhoz képest a Frisomat akár 30%-kal kevesebb acélt használ fel, az ezáltal csökkenő az anyagmennyiség a szállítási költségekben is optimalizálást jelenthet. Minden egyes elem előre gyártott, precízen illeszkedő egységként érkezik az építési helyszínre, így a kivitelezés szinte teljesen hulladékmentesen valósulhat meg.
Különösen a fiatal generációk törekvései mentén napjainkra világosan érzékelhető, hogy a fenntartható megoldások alkalmazása a mezőgazdaságban is elvárássá vált. A korszerű acélszerkezetes csarnokok ideálisan ötvözik az energiahatékony működést, a környezetkímélő kivitelezést és a hosszú távú, tudatos üzemeltetést. Ez az épülettípus technológiai és gazdasági szempontból is előrelépést jelent: stabil, rugalmas és gyorsan megtérülő beruházásként szolgálhat, különösen, ha támogatási konstrukciókkal párosul.
A zöld működés és vállalatüzemeltetés mára teljes mértékben megvalósíthatóvá vált, a kérdés csak az, hogy a szereplők milyen ütemben kapcsolódnak be egy fenntarthatóbb körforgásba.
Bővebben a Frisomat építési rendszeréről ITT OLVASHAT.
Szponzorált tartalom – Hirdetés (x)