Skip to main content

Óriásvarangyhúsból készült, émelygést kiváltó kolbásszal etetik Ausztrália őshonos állatait, hogy rászoktassák őket az új területekre benyomuló mérgező faj elkerülésére. Az óriásvarangy vagy más néven aga varangy - fején méregzacskót hordoz annyi méreganyaggal, mely elegendő a kígyók és krokodilok elpusztításához - évente mintegy 50 kilométeres sebességgel terjed tovább Ausztrália északnyugati részei felé.

Először az 1930-as években hozták be Hawaiiról, hogy ellenőrzés alatt tartsák a szkarabeuszpopulációkat. Mára viszont a varangyok száma elérte a kártevő szintet, rendkívül termékenyek és kevés ragadozójuk van.

Az őshonos állatok – különösen a kisebb erszényesek és gyíkok – elpusztulnak egy kifejlett varangy elfogyasztása után.

Ezért a környezetvédő szakemberek a varangy húsából adnak nekik ízelítőt, így betaníthatják őket arra, hogy a későbbiekben ne tekintsék tápláléknak ezeket a kétéltűeket. A mérget eltávolítva, apró, kolbász alakú csalikat készítenek a varangyhúsból, amit kihelyeznek az őshonos dingók, kígyók, gyíkok és erszényesnyestek élőhelyén.

A csalit sóval is meghintik, mely azonnali émelygést vált ki, és arra készteti az állatokat, hogy köpjék ki a falatot.

(Szerkesztő megjegyzése: Kérdés, hogy ez az intézkedés mennyire fogja beváltani a hozzá fűzött reményeket, egy azonban biztos, cselekedni kell, különben az őshonos populációkat olyan kár is érheti, melynek során egy-egy állatfaj végleg kihalhat. Ezt pedig Ausztrália mindenféleképpen szeretné elkerülni, hiszen az idegen fajok már így is nagy károkat okoztak állat és növényvilágában.)

(MTI Fotó: Balázs Attila)

Forrás: http://helyitema.hu/tudomany-technika/38742

TOP 5