Skip to main content

2015-ig nem kell visszasajtolni a termálvizet. Ez pozitív döntés a kormánytól a dél-alföldi kertészeket tömörítő szövetkezet elnöke szerint, de ezzel nincs vége az ügynek. Szirbik Imre szentesi polgármester szerint a visszasajtolási kötelezettség felfüggesztése semmit sem old meg, azt végleg el kellene törölni pár héten belül. Különben befellegzett a kertészeteknek.

A kormány elfogadta a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) jogszabálycsomag-tervezetét, amely lehetővé teszi, hogy 2015. június 30-áig ne kelljen visszasajtolni az energiahasznosítás céljából kitermelt termálvizet; a jogszabálytervezeteket az Országgyűlés hamarosan tárgyalja – tájékoztatott a hétvégén a szaktárca sajtóosztálya.

A VM arra törekszik – áll a közleményben –, hogy az új szabályozásban az uniós elvárásoknak megfelelően a természet- és a környezetvédelmi szempontok is érvényesüljenek, ugyanakkor a zöldséget, gyümölcsöt, dísznövényt termelő fóliás és üvegházi kertészetek ne kerüljenek versenyhátrányba és fennmaradjanak.

 Ledó Ferenc szerint ez a probléma országosan 80–100 ezer, Szentesen és környékén 15–20 ezer embert érint. A szentesi székhelyű Dél-alföldi Kertészek Zöldség-Gyümölcs Termelői és Értékesítő Szövetkezete mintegy ötszáz, többségében kistermelő tagot számlál. A szövetkezet elnöke szerint a jogszabálytervezetben az is szerepel, hogy a kormány kidolgozza a végleges megoldást 2015-ig. Ez azért is lenne rendkívül fontos, mert aki ma fejleszt, üvegházat épít, az legalább 20–25 évre előre tervez, fekteti be a pénzét.

 A termálvíz visszasajtolása nem uniós elvárás. Ez az EU-ban csak Lettországban van előírva, ahol összesen 5 termálkút működik. Magyarországon csak Szentesen és környékén több mint 30 termálkút van. Romániában és Szlovákiában gőzerővel fúrják a termálkutakat, ami nem csoda, hiszen míg Szlovákiában 8–10 forint, addig Magyarországon 250 forint köbméterenként a termálvízhasználatot érintő vízkészletjárulék. Hatalmas pluszköltséget jelentene a magyar kertészeknek, ha 2015-től visszatápláló kutakat kellene létesíteniük – mondta Ledó Ferenc, aki szerint bár pozitív a mostani döntés, ezzel nincs vége az ügynek.

 Európában úgy ismerik Szentest, mint a termálenergia-hasznosítás fővárosát – nyilatkozta lapunknak adott év eleji interjújában Szirbik Imre. Szentes polgármestere szerint a visszasajtolási kötelezettség 2015. június 30-áig történt felfüggesztése semmit sem old meg. – Végleg befellegzik a magyarországi kertészeteknek, ha néhány héten belül nem mondja ki a kormány a visszasajtolási kötelezettség végleges eltörlését. Már így is Romániában és Szlovákiában vállalkozik sok magyar kertész, mert ott nem fenyeget a visszasajtolási kötelezettség, és sokkal olcsóbb a vízkészletjárulék. Tudomásom szerint 6-700 új munkahelyet teremtettek az utóbbi időben a magyar kertészek a fenti országokban. Nem kell hozzá sok idő, hogy eltűnjön a piacról a magyar zöldség és gyümölcs, és helyette Romániából és Szlovákiából származó termék kerüljön az asztalunkra – mondta Szirbik Imre.

 A szaktárcánál is érzik, hogy a probléma megoldása fontos és időszerű, hiszen – ahogy a közleményben írják – a visszasajtolás nem oldható meg gazdaságosan, illetve az Alföldön – ahol a kertészetek egy része termálenergiát is használ – technikai és geológiai akadályba is ütközik. A kitermelő kutak működésének egyetlen lehetőségeként előírt visszatápláló kutak létesítése ellehetetlenítené az ágazatot.

Forrás: http://www.delmagyar.hu/szentes_hirek/szirbik_imre_eltunhet_a_magyar_zoldseg_es_gyumolcs/2285101/

TOP 5