Az amerikai képviselőház csendesen hozzácsapott egy kiegészítést a 2013-as Konszolidált és Folyamatos Költségkeret törvényjavaslathoz (HR 933) az utolsó pillanatban, aminek része a genetikailag módosított magok ellen egészségügyi kockázat jogcímén indítható jogi eljárásokat megakadályozó törvényi védelem. Leegyszerűsítve, egy olyan rendelkezésről van szó, ami megtiltja, hogy a génmódosított magok vetése miatt jogi eljárást lehessen indítani a cég ellen.
A hivatalosan Gazdálkodói Biztosíték Rendelkezés néven futó potyautast a biotechnológia ipar ellenzői „Monsanto védelmi törvénynek” keresztelték, mivel megfosztja az állami bíróságokat azon hatalmuktól, hogy megtiltsák a genetikailag módosított magokkal történő vetést, függetlenül annak a fogyasztók egészségére kifejtett hatásától.
Az egyesek által „biotech potyautasnak” nevezett rendelkezést először a Mezőgazdasági és Igazságügyi Bizottságoknak kellett volna felülvizsgálni, azonban még meghallgatást sem tartottak az ügyben és a rendelkezés a legtöbb Demokrata párti szenátor (akik többséggel rendelkeznek a Szenátusban) számára ismeretlen volt a HR 933-as törvény elfogadását célzó szavazás előtt. A HR 933 törvény egyébként egy rövidtávú költségvetési törvényjavaslat, amit a kormány fizetésképtelenségének megakadályozására adtak be.
John Tester szenátor volt az egyetlen, aki tiltakozott az úgynevezett Monsanto Védelmi Törvény elfogadása ellen, bár javaslatát, hogy a potyautast vegyék ki a törvényből, nem is bocsátották szavazásra.
A HR 933-as törvényt végül Barack Obama március 27-én késő éjjel aláírta, így az hatályba lépett. Ezzel az elnök tulajdonképpen törvényi védelmet biztosított a biotechnológiai óriásoknak az esetleges perekkel szemben, amit az állampolgárok az illegálisan vetett, genetikailag módosított termények miatt indíthatnának ellenük.
Az amerikai jogrendszer szerint, de leginkább néhány, a közelmúltban indított per eredményeként, az amerikai mezőgazdasági minisztérium köteles környezetvédelmi esettanulmányokat végezni és ezekről nyilatkozni a GMO magok vetése és értékesítése előtt. Az, hogy a minisztérium milyen mértékben és milyen hatékonysággal tesz eleget ennek a kötelezettségnek már más kérdés és komoly kívánnivalókat hagy maga után.
Az is aggasztó, hogy milyen könnyedséggel ment át az amúgy anonim úton előterjesztett potyautas a kongresszuson. Egyes csoportok azt próbálják bebizonyítani, hogy ez csakis a biotechnológia ipar képviselői és a törvényhozók közötti „előzetes, nem hivatalos megállapodás” segítségével történhetett.
A Washington Times például rámutat, hogy a törvény megszavazása komoly győzelem a nagy biotech óriások, mint a Syngenta, a Cargill és a Monsanto számára, amelyek 2009 óta összesen 7,5 millió dollárral támogatták a kongresszus különböző tagjait és 372.000 dollárt adtak a szenátus egyes bizottsági tagjainak.
Forrás: idokjelei.hu / RT.com Kattintson ide...
Forrás: http://komlomedia.hu/hir.php?hir=2934#ixzz2Pa5Pt2Zf
Kép forrása: http://saludify.com/monsanto-protection-act-president-obama/